Ubezpieczenia w banku, czyli kilka słów o bancassurance

Coraz częściej w placówce bankowej oprócz założenia konta, zaciągnięcia kredytu gotówkowego, czy uruchomienia lokaty możemy także kupić ubezpieczenie. Współpraca banków z towarzystwami ubezpieczeniowymi w zakresie sprzedaży produktów ubezpieczeniowych ma nawet swoje fachowe określenie, czyli „bancassurance”. Takie rozwiązanie oznacza dla nas – klientów – zarówno wygodę, jak i oszczędność czasu.

Zwiększające się oczekiwania klientów, którzy cenią sobie wygodę i łatwość dostępu do wielu usług i produktów w jednym miejscu, sprawia, że od pewnego czasu na rynku finansowym możemy zaobserwować nowy trend. Oddziały bankowe oferują coraz więcej możliwości, które pozwalają klientom załatwić w okienku bankowym kilka spraw jednocześnie – na przykład zawrzeć pożyczkę gotówkową, zakupić jednostki funduszu inwestycyjnego, czy też nabyć ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie mieszkaniowe. Dzięki temu w jednym miejscu możemy podpisać umowę ubezpieczenia i od razu opłacić składkę za polisę, bez konieczności wizyty w siedzibie agenta towarzystwa ubezpieczeniowego.

Prosto i wygodnie

Zakup ubezpieczenia w banku to proste i wygodne rozwiązanie. Załóżmy, że właśnie kupujemy mieszkanie i zaciągamy kredyt hipoteczny. Wówczas bank może poprosić nas o zakup ubezpieczenia na życie (o ile jeszcze go nie posiadamy) i ubezpieczenia mieszkania. Możemy w tym zakresie skorzystać z rozwiązań zaproponowanych przez bank lub też sami porównać oferty ubezpieczycieli, odbywając w tym celu szereg spotkań z agentami. Ale miejmy na uwadze, że kredyt hipoteczny wiąże się także z wieloma innymi formalnościami, dlatego jeśli zależy nam na szybkim i prostym zakupie ubezpieczenia, to dokonanie go w banku może okazać się dobrym pomysłem.

Możliwość porównania ofert

Zakup ubezpieczenia w placówce bankowej to możliwość porównania wielu ofert, bez konieczności udawania się do każdego z ubezpieczycieli osobno. Bank ma bowiem obowiązek przedstawić nam oferty ubezpieczeniowe wszystkich towarzystw, z którymi współpracuje. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że kupując polisę w banku, doradca wskaże nam takie rozwiązania ubezpieczeniowe, które będą odpowiadały naszym rzeczywistym aktualnym potrzebom, np. w związku z zaciągnięciem pożyczki na budowę domu.

Wiele produktów w jednym miejscu

W okienku bankowym jest sprzedawanych wiele rodzajów produktów ubezpieczeniowych. Pierwszą grupę stanowią ubezpieczenia powiązane z produktami bankowymi (kredytami hipotecznymi, pożyczkami gotówkowymi itd.), czyli np. ubezpieczenie do karty kredytowej, ubezpieczenie na wypadek utraty źródła dochodów, ubezpieczenie na życie. Drugą grupę stanowią natomiast produkty niepowiązane z produktami bankowymi, które są skierowane do szerszego grona osób, a ich zakup nie jest uzależniony od posiadania produktów banku. Chodzi np. o ubezpieczenie mieszkania bądź samochodu czy też ubezpieczenie na życie. Inaczej mówiąc, są to produkty, które możemy zakupić, nawet jeśli nie korzystamy z określonych produktów oferowanych przez bank.

Jak widać wachlarz rozwiązań ubezpieczeniowych, z których możemy skorzystać w ramach obsługi bankowej, jest naprawdę szeroki. Rozwój bancassurance sprawia, że klienci mogą w jednym miejscu załatwić wiele spraw jednocześnie, a przy tym liczyć na fachowe doradztwo ze strony pracowników banku.