NNW szkolne czy polisa dla dziecka – co warto wiedzieć

Pandemia na chwilę wstrzymała ruch w szkole, ale dzieci i młodzież wracają już do swoich klas. Razem ze swoimi rówieśnikami będą się uczyć wielu przedmiotów – geografii, historii czy języka polskiego. Ale szkoła to nie tylko obowiązki. Uczniowie także aktywnie spędzają w niej czas z rówieśnikami. Biegają i grają w piłkę czy bawią się w chowanego. Nawet wtedy, gdy uczą się zdalnie, nie rezygnują z ruchu. Gry i zabawy dają dzieciom wiele radości, choć mogą też powodować nieplanowane sytuacje. Nieszczęśliwa przewrotka, czy stłuczone kolano - kto z nas tego nie pamięta. Choć te wypadki wydają się niegroźne, wymagają czasem pomocy medycznej, a nawet dłuższego leczenia. Dlatego warto mieć dobre ubezpieczenie. Po nieszczęśliwym zdarzeniu w szkole czy poza nią, ubezpieczenie zapewni szybką pomoc, a rodzice nie będą musieli szukać jej na własną rękę.

Ubezpieczenie szkolne

Wypadki w szkołach zdarzają się każdego dnia. Statystyki Informacji Oświatowej przed pandemią, pokazują, że  w 2019/2020 r., uczniowie ulegli prawie 55 tys. wypadków. Najczęściej były to urazy rąk i nóg, np. zwichnięcia czy złamania (61 proc.), stłuczenia i rany skóry. Najwięcej interwencji w związku z wypadkiem, jest na salach gimnastycznych – ale i na schodach, boiskach czy korytarzach podczas lekcji WF-u. Może właśnie dlatego 70% rodziców wskazuje, że najważniejsze w zakresie ubezpieczenia szkolnego są świadczenia za uszczerbek na zdrowiu oraz zwrot kosztów leczenia (55%).

Co jest główną przyczyną nieszczęśliwych zdarzeń w szkole? Trudno jednoznacznie powiedzieć – być może należą do nich nieuwaga, zbyt brawurowa chęć zabawy uczniów? Młodość to przecież energia, żywiołowość i ciągła adrenalina – dzieci nie zastanawiają się nad możliwymi konsekwencjami. O tym najczęściej myślą rodzice. W 2020 r., 9 na 10 rodziców ubezpieczyło swoje dziecko w razie wypadku  w szkole, czy poza nią.   

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu NNW   

 • uczniowie otrzymują ochronę 365 dni w roku, 24 h/dobę – niezależnie od tego, gdzie przebywają - w szkole, domu czy poza nim (70 proc. wypadków ma miejsce w domu i jego okolicy)
 • najczęściej organizowanymi usługami medycznymi z ubezpieczenia, są konsultacje lekarskie (39 proc.) i rehabilitacje (33 proc.)
 • polisa może pokryć wydatki na lekarzy i rehabilitację

Suma ubezpieczenia a wysokość odszkodowania  

Ubezpieczenia, które są oferowane w szkołach, chronią na niewielką sumę. Jest to zazwyczaj 5 – 10 tys. zł. Trzeba pamiętać, że taka suma ubezpieczenia nie zapewnia szerokich świadczeń. Co to znaczy w praktyce? W razie wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia – ubezpieczyciel wypłaci określony procent sumy ubezpieczenia, który jest najczęściej opisany w warunkach ubezpieczenia.

Przykładowo, jeśli uczeń ma polisę z sumą ubezpieczenia w wysokości 5 tys. zł i złamie rękę, a za złamanie ręki w tabeli świadczeń przysługuje 4 proc. sumy ubezpieczenia – to z polisy NNW, otrzyma tylko 200 zł.

Dlatego, przed zakupem dobrego ubezpieczenia NNW, warto sprawdzić, jak szeroką pomoc zapewnia na wypadek wystąpienia urazów po wypadku. Liczą się nie tylko wypłata odszkodowania, ale także zapewnienie opieki medycznej dziecku. Ubezpieczenie to przecież także pomoc dla rodziców, którzy w razie wypadku dziecka, otrzymują wsparcie w organizacji wizyt u specjalistów czy pomoc w opiece nad dzieckiem, które wraca do zdrowia. Ubezpieczyciel może nawet zapewnić pomoc w organizacji korepetycji. Dobre ubezpieczenie nie pominie takich świadczeń w zakresie proponowanej ochrony.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

 • sprawdź zakres ochrony w ubezpieczeniu - czy w ramach polisy dziecko otrzyma tylko wypłatę odszkodowania czy także specjalistyczną pomoc medyczną, koordynację procesu leczenia itp.
 • upewnij się, jak działa ochrona - czy możesz liczyć na pomoc w każdym wypadku 24/7, czy pomoc jest ograniczona do niektórych wypadków, np. tylko w drodze do/ze szkoły, w Polsce itd.
 • zweryfikuj, czy proponowana suma ubezpieczenia wystarczy na pokrycie kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją
 • zobacz, czy ubezpieczenie chroni dziecko także podczas wakacji czy poza szkołą
 • przeczytaj opis dotyczący wyłączeń odpowiedzialności – sprawdź, w jakich sytuacjach polisa nie chroni oraz jakie są limity odpowiedzialności – czy np. ubezpieczenie zapewnia dwie wizyty domowe lekarza w trakcie trwania umowy, a za każdą następną trzeba będzie zapłacić? Limity mogą też dotyczyć liczby dni spędzonych w szpitalu.

NNW dziecka w PKO Ubezpieczenia  

PKO Ubezpieczenie dziecka szeroko chroni każde dziecko od momentu narodzin do ukończenia 20. roku życia. Działa zarówno, gdy dziecko przebywa w szkole, jak i na wakacjach – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – także w trakcie nauki zdalnej. Ochroną objęte są skutki wystąpienia zdarzeń na terenie Polski, jak i za granicą, ale świadczenia medyczne realizowane są wyłącznie na terytorium naszego kraju, w tym m.in.:

 • pomoc lekarza pediatry lub lekarza medycyny rodzinnej, a także konsultacje u okulisty, chirurga czy ortopedy
 • badania laboratoryjne i zabiegi w ambulatorium, jeśli takie będzie zalecenie lekarza
 • skierowanie na badania: USG, RTG, tomografia i rezonans, na które dzieci mogą być kierowane w przypadku stwierdzenia urazu
 • szeroka diagnostyka, a także transport chorego, zakup leków oraz rehabilitacja
 • pomoc pielęgniarska, rehabilitacja oraz transport z placówki medycznej do domu

W ubezpieczeniu jest także pomoc pozamedyczna, jak np. organizacja korepetycji czy opieki w trakcie powrotu dziecka do zdrowia. Ponadto, w przypadku stwierdzenia urazu, dziecko otrzymuje bon w wysokości 200 zł na zakup ulubionej gry czy książki, umilając w ten sposób powrót do pełni zdrowia.

Ile kosztuje ubezpieczenie

Koszt ochrony jest niewielki – to tylko 5 zł miesięcznie w wariancie podstawowym. W przypadku chęci rozszerzenia ochrony o jednorazową wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, składka wyniesie 9 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę zakres dostępnych świadczeń, m.in. konsultacje lekarskie, przeprowadzenie badań diagnostycznych i rehabilitacji, są to naprawdę niewygórowane koszty.

Więcej o ubezpieczeniu tutaj 

 

źródło:

 

 

Ubezpieczenie PKO Ubezpieczenie dziecka oferowane jest przez PKO Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. PKO Bank Polski S.A. działa jako agent ubezpieczeniowy i ma prawo do sprzedaży ubezpieczeń oferowanych przez PKO Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o ograniczeniach i wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także czasie trwania umowy oraz zakresie terytorialnym ochrony, znajdują się w Dokumencie zawierającym informacje o produkcie ubezpieczeniowym (DZIPU) oraz w Warunkach Ubezpieczenia PKO Ubezpieczenie dziecka (WU) dostępnych na stronach www.pkoubezpieczenia.pl oraz www.pkobp.pl.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego.