Bezpieczna droga do szkoły – 5 zasad, które musi znać Twoje dziecko

Pierwsze samodzielne wyjścia dziecka do szkoły przynoszą rodzicom ogrom stresu. Można go jednak ograniczyć planując bezpieczną drogę do szkoły. Jakich zasad trzeba nauczyć pociechę? Przekaż jej zasady bezpiecznego zachowania się w drodze do szkoły i poznaj 5 najważniejszych wskazówek.

Bezpieczna droga do szkoły – jak ją zaplanować

Samodzielna podróż jest dla dziecka nie lada przeżyciem dlatego warto przemyśleć każdy jej szczegół. Przede wszystkim zwróć uwagę na ruchliwość drogi. Lepszym wyborem będzie dłuższa droga z mniejszym natężeniem ruchu niż krótka, ale wypełniona samochodami. 

Zasady bezpiecznej drogi do szkoły mówią jasno: postaraj się znaleźć trasę z dużą liczbą przejść dla pieszych. Najlepiej, żeby miały one także sygnalizację świetlną. Jeśli brakuje przy nich świateł, warto poszukać przejść, przy których czuwają strażnicy miejscy. Łatwo ich rozpoznać - są najczęściej ubrani w jaskrawą żółtą lub pomarańczową kamizelkę odblaskową i trzymają znak STOP. Chronią maluchy podczas przechodzenia przez jezdnię. 

Bez względu na to, jaką drogę do szkoły dla dziecka stworzysz, jego bezpieczeństwo zależy również od Ciebie. Przećwicz trasę ze swoją pociechą i stosuj się do wszystkich zasad ruchu drogowego. Maluchy uczą się m.in. przez obserwację swoich opiekunów. Jeśli więc pokażesz, jak zachować bezpieczeństwo w drodze do szkoły, stworzysz wzór do naśladowania!

5 podstawowych zasad ruchu drogowego dla dzieci

Zanim dziecko wybierze się na samodzielną wyprawę do szkoły, musi poznać podstawowe zasady ruchu drogowego.

Oto 5 prostych wskazówek

1. Zachowaj ostrożność przy przejściu dla pieszych – pasy na drodze (zarówno te z sygnalizacją świetlną, jak i bez sygnalizacji) wymagają od dziecka wzmożonej czujności. Uczul dziecko, aby nie przechodziło na czerwonym świetle oraz zaczekało aż samochody z jednej i drugiej strony zatrzymają się przed przejściem.
2. Popatrz w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo zanim przejdziesz przez jezdnię – upewnij się, że na drodze nie ma już żadnego pojazdu.
3. Poruszaj się po chodniku – dziecko musi wiedzieć, że zawsze powinno trzymać się chodnika (chyba, że akurat przechodzi na drugą stronę jezdni). Powiedz dziecku, że jeśli nie ma chodnika, powinno iść poboczem.
4. Zachowaj rozsądek w niestandardowych sytuacjach – uświadom maluchowi, że jeśli np. na pasach stoją samochody, a światło dla pieszych jest zielone, przechodzenie przez jezdnię wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Uczul także dziecko, aby nie przechodziło przez ulicę zza autobusu stojącego na przystanku.
5. Zachowaj bezpieczeństwo jeśli jeździsz do szkoły na rowerze – jeśli dziecko porusza się na rowerze, upewnij się, że doskonale potrafi na nim jeździć. Aby droga do szkoły była bezpieczna, powtórz z dzieckiem zasady ruchu drogowego dotyczące jazdy na rowerze. Wyposaż dziecko w kask, który zabezpieczy dziecko w razie upadku.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka dzięki ubezpieczeniu

W drodze do szkoły mogą się jednak zdarzyć nieprzewidziane sytuacje, mimo, że Twoje dziecko przestrzega zasad bezpieczeństwa. Jeśli ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi, konieczna będzie pomoc medyczna i wsparcie finansowe. Możesz przygotować się na taką sytuację z pomocą ubezpieczenia dla dzieci.

PKO Ubezpieczenie dziecka obejmuje ochroną skutki nieszczęśliwych wypadków w drodze do i ze szkoły. Ochrona działa także, jeśli dziecko ucierpi w wyniku losowego zdarzenia w szkole, na placu zabaw czy w trakcie szkolnej wycieczki. W takiej sytuacji, dziecko może otrzymać zarówno wsparcie finansowe na pokrycie leczenia, jak i dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci bonu. Dzięki szerokiej pomocy z polisy, zapewniasz dziecku wsparcie specjalistów, szybki dostęp do badań, a także komfort podczas rekonwalescencji. Ubezpieczenie jest przeznaczone dla dzieci do 21 lat. Koszt ochrony jest niewielki - już od 5 zł miesięcznie w wariancie podstawowym.

Przeczytaj też: NNW szkolne czy polisa dla dziecka – co warto wiedzieć | PKO Ubezpieczenia