Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – co musisz wiedzieć

edit, kupno, auto sprzedaż

Materiał informacyjny

 

Jeśli planujesz sprzedaż swojego samochodu, upewnij się wcześniej, jakich formalności trzeba dopełnić. Każdy sprzedający ma obowiązek poinformować swojego dotychczasowego ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Niedopełnienie formalności może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jak wygląda zgłoszenie sprzedaży auta do ubezpieczyciela? Co zrobić z OC po sprzedaży samochodu? O tym przeczytasz w naszym artykule.
Spis treści:

  1. sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC
  2. Co powinno zawierać zgłoszenie sprzedaży auta?
  3. Dlaczego zgłoszenie sprzedaży auta do ubezpieczyciela jest obowiązkowe? 
  4. Zwrot składki za polisę OC
  5. Brak polisy OC – jakie mogą być konsekwencje?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

Sprzedaż auta wiąże się z koniecznością przekazania nowemu właścicielowi kompletu dokumentów. To nie tylko dowód rejestracyjny i karta pojazdu, ale także potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Na tym jednak nie koniec. 

Obowiązków po stronie sprzedającego jest więcej. Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży masz 14 dni, aby zgłosić ją do towarzystwa ubezpieczeniowego. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może nadal uznawać, że jesteś posiadaczem pojazdu. To oznacza, że mimo sprzedaży pojazdu, będziesz odpowiedzialny za aktualną polisę OC. 

Należy pamiętać, że wraz z podpisaniem umowy kupna-sprzedaży pojazdu, nowy właściciel przejmuje pełnię praw i obowiązków, wynikających z umowy ubezpieczenia OC. Kupujący musi sam podjąć decyzję, co z OC po zakupie auta – czy zdecydować się na nową polisę, czy kontynuować obecną.

Jeśli zdecyduje się na kontynuację ochrony, a Ty jako sprzedający poinformowałeś ubezpieczyciela o sprzedaży auta,  to taka polisa nie odnowi się na kolejny rok, tylko wygaśnie wraz z upływem okresu, na który została zawarta przez sprzedającego pojazd. 

Co powinno zawierać zgłoszenie sprzedaży auta?

Wiesz już, jak duża jest zależność między sprzedażą samochodu a ubezpieczeniem OC. 
Z tego względu warto w umowie kupna – sprzedaży wskazać dokładny termin przekazania pojazdu. Wyeliminuje to ryzyko, że w razie kolizji spowodowanej przez nowego właściciela np. stracisz zniżki za ubezpieczenie.
Pamiętaj, że w zgłoszeniu sprzedaży auta do ubezpieczyciela, musisz uwzględnić:

  • dane sprzedawcy i nabywcy auta (imię, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu tożsamości, adres zamieszkania)
  • dane pojazdu (marka, numer rejestracyjny, model, rok produkcji, numer VIN)
  • numer polisy ubezpieczenia OC
  • termin przekazania pojazdu
  • data i czytelny podpis .

To podstawowe informacje, które powinien zawierać formularz dotyczący sprzedaży samochodu. Dokument można złożyć osobiście w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego lub wysłać pocztą bądź mailem. 

Dlaczego zgłoszenie sprzedaży auta do ubezpieczyciela jest obowiązkowe? 

Zgłoszenie sprzedaży auta do ubezpieczyciela jest niezbędne. Jeśli nie zgłosisz sprzedaży auta ubezpieczycielowi:

  • zwróci się on do Ciebie jako poprzedniego właściciela o uregulowanie składek
  • w razie kolizji lub wypadku drogowego po sprzedaży auta, możesz utracić zniżki za bezszkodową jazdę.

Pamiętaj! 
Zawsze należy zgłosić sprzedaż pojazdu w ciągu 14 dni od podpisania umowy z kupującym. Jeśli nie poinformujesz dotychczasowego ubezpieczyciela o sprzedaży auta, może on automatycznie przedłużyć kończącą się umowę. 
To Ty jako sprzedający zostaniesz obciążony kosztami tej polisy. Aby uniknąć kosztu za automatycznie odnowioną polisę, będą potrzebne Twoje dodatkowe wyjaśnienia .

Zwrot składki za polisę OC

Jeśli sprzedajesz auto sprawdź, jak ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. To czy otrzymasz zwrotki składki zależy jaką decyzję dotyczącą OC podejmie nowy nabywca:

  1. jeśli kupujący zrzeknie się Twojego OC - otrzymasz zwrot składki proporcjonalnie za niewykorzystany okres ochrony
  2. jeśli kupujący będzie kontynuować Twoje OC – nie otrzymasz zwrotu składki. W takiej sytuacji warto uwzględnić cenę polisy OC w cenie sprzedaży auta. 

Uwaga!
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC złożone przez sprzedającego nie ma żadnej mocy prawnej – musi to zrobić nowy nabywca. 

Brak polisy OC – jakie mogą być konsekwencje?

Brak polisy OC wiąże się z wysokimi karami, które mogą wynieść nawet 7 200 zł! Głównie z tego względu OC po sprzedaży samochodu, powinno być natychmiast przedłużone lub wykupione „od nowa” przez nabywcę auta. 

Jeśli kupujesz auto i chcesz je ubezpieczyć, sprawdź PKO Moto – ubezpieczenie OC od PKO Ubezpieczenia. Więcej informacji znajdziesz na stronie: pkoubezpieczenia.pl/pko-moto-oc.

Podsumowując - formalności związane ze zgłoszeniem zbycia auta do ubezpieczyciela nie zajmują wiele czasu, a pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemności. Jeśli sprzedajesz swoje auto, zawsze pamiętaj o zgłoszeniu tego faktu do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Bibliografia:

  1. gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne
  2. poradnikpracownika.pl/-obowiazki-stron-podczas-kupna-sprzedazy-auta