Pęknięcie przedniej szyby w aucie – dlaczego nie warto bagatelizować

szyba, auto

Materiał informacyjny


Jazda z uszkodzoną przednią szybą to nie tylko ryzyko na drodze, ale także konsekwencje prawne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się dlaczego zakup ubezpieczenia, które pomoże w takiej sytuacji, to dobry pomysł. 

Spis treści 

  1. Jakie szyby są najbardziej odporne na uszkodzenia
  2. Jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej w aucie
  3. Ile kosztuje naprawa przedniej szyby w samochodzie
  4. Ile wynosi mandat za pękniętą przednią szybę w aucie
  5. Pęknięta przednia szyba a ubezpieczenie
  6. Pęknięcie przedniej szyby w samochodzie – podsumowanie

Jakie szyby są najbardziej odporne na uszkodzenia


Szyby samochodowe, zwłaszcza przednie, mogą podlegać różnym rodzajom uszkodzeń. Mogą pękać samoistnie, od uszkodzeń mechanicznych np. po uderzeniu kamieniem z jezdni, pod wpływem zmian temperatury czy wskutek wad produkcyjnych lub nieprawidłowego montażu. 
W samochodach stosowane są różne rodzaje szkła. Przednia szyba zazwyczaj wykonana jest ze szkła laminowanego. Są to dwie warstwy szkła pomiędzy którymi znajduje się folia PVB, która jednocześnie skleja obie szyby, a w razie wypadku, nie pozwala im się skruszyć. 
Szyba hartowana jest wytrzymała na uszkodzenia, jednak przy mocniejszym uderzeniu rozsypuje się na małe kawałeczki, dlatego nie powinna być szybą przednią. 
Szyby zespolone dobrze utrzymują temperaturę oraz wyciszenie w aucie, jednak podczas rozszczelnienia takiej szyby, może pojawić się w niej np. wilgoć wpływająca negatywnie na widoczność na drodze. 
Istnieją również szyby kuloodporne stosowane np. w samochodach ważnych osób, lecz takie szyby są bardzo drogie i ciężkie. 

Jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej w aucie


Pomimo tego, że przepisy polskiego prawa nie regulują wielkości dopuszczalnego pęknięcia nie powinniśmy tego lekceważyć. Podczas kontroli drogowej policja może stwierdzić, że pojazd jest niesprawny technicznie do poruszania się na drogach, co może skutkować mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Istnieje dodatkowo ryzyko, że drobne uszkodzenie może powiększyć się w przyszłości. 

Ile kosztuje naprawa przedniej szyby w samochodzie

Koszt naprawy przedniej zależy od:

  • rodzaju uszkodzenia
  • modelu pojazdu
  • rodzaju użytego szkła.

Trzeba pamiętać, że szybę można naprawić tylko jeśli uszkodzenie jest zlokalizowane o więcej niż 10 cm od krawędzi szyby, a jego średnica nie przekracza 2 cm. Koszty wymiany, jak i naprawy wahają się od 100 zł do 300 zł, jednak do kosztów należy doliczyć cenę szyby. Cena jest uzależniona od marki i modelu samochodu oraz od rodzaju zastosowanej szyby i może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Ile wynosi mandat za pękniętą przednią szybę w aucie


Jeśli podczas kontroli drogowej policja stwierdzi, że uszkodzenie jest na tyle poważne, że stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, mandat za prowadzenie pojazdu niesprawnego technicznie może wynieść od 50 do nawet 500 zł.

Pęknięta przednia szyba a ubezpieczenie


Ubezpieczenie szyb to jedno z nieobowiązkowych ubezpieczeń samochodu. Ta polisa jest dostępna zarówno przy wyborze samego OC, jak i pakietu OC/AC. Przy zakupie ubezpieczenia warto zwrócić uwagę, czy wszystkie szyby podlegają naprawie lub wymianie podczas uszkodzenia. Warto dowiedzieć się również do jakiej kwoty ubezpieczyciel będzie w stanie pomóc. 

Zapoznaj się z ubezpieczeniami od PKO Ubezpieczenia i nie martw się pękniętą szybą. Sprawdź ubezpieczenie Auto Assistance i pakiet Auto Szyby - pkoubezpieczenia.pl/pko-moto-auto-assistance 

Pęknięcie przedniej szyby w samochodzie – podsumowanie


Jest kilka rodzajów uszkodzeń szyby, na które trzeba uważać. Gdy szyba zostanie uszkodzona najlepiej jest jak najszybciej ją naprawić lub wymienić, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i  uchronić się przed konsekwencjami prawnymi. 

Im dłużej zwlekamy z naprawą, tym bardziej narażamy się na większe koszty. Przed zakupem ubezpieczenia szyb zapoznaj się ze szczegółami, aby polisa odpowiadała twoim wymaganiom.