Assistance – co to jest i dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Do tej pierwszej grupy należy jedynie ubezpieczenie OC, które jednak nie gwarantuje pełnej ochrony podczas podróży. Jazda samochodem zawsze wiąże się pewnym ryzykiem i warto przygotować się np. na wypadek czy awarię. W takich sytuacjach przyda się Assistance. Co to jest i jak działa? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na to ubezpieczenie. 

 1. Co to jest Assistance pojazdu?
 2. Co obejmuje ubezpieczenie Assistance?
 3. Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie Assistance?
 4. Czy warto się zdecydować na ubezpieczenie Assistance?
 5.  Assistance – podsumowanie

Co to jest Assistance pojazdu?

Ubezpieczenie Assistance to dobrowolna polisa, którą można wykupić dla pojazdu. Świadczenia oferowane w ramach tej polisy mogą być szczególnie przydatne podczas podróży za granicę. Jak działa Assistance? Ubezpieczenie zapewnia natychmiastową pomoc dla pasażerów i kierowcy, np. w razie wypadku czy awarii auta.

Co obejmuje ubezpieczenie Assistance?

Zakres ochrony różni się w zależności, na jakiego ubezpieczyciela się zdecydujemy. Co to dokładnie znaczy? Otóż ubezpieczyciel może wskazywać na sytuacje, w których obejmie pojazd, kierującego i pasażerów ochroną oraz na kwestie wyłączeń od odpowiedzialności. Standardowy zakres ochrony ubezpieczenia Assistance obejmuje zwykle:

 • naprawę pojazdu
 • holowanie auta z miejsca zdarzenia
 • wynajem samochodu zastępczego
 • zwrot kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonego ogumienia
 • zakwaterowanie w hotelu
 • pomoc w zorganizowaniu kontynuacji podróży innym środkiem transportu
 • złomowanie pojazdu.

Opcjonalnie, wsparcie ubezpieczyciela może też obejmować: pełną pomoc i transport medyczny, dostawę części zamiennych i paliwa na miejsce wypadku czy kolizji, pomoc psychologa oraz przewóz zwierzęcia z miejsca zdarzenia drogowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie Assistance?

Zanim zdecydujesz się na wybór polisy Assistance, zwróć uwagę na:

 • wyłączenia od odpowiedzialności – to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do udzielenia pomocy np. jaka jest wymagana odległość od miejsca zamieszkania aby mogła być udzielona pomoc
 • dostępną odległość holowania pojazdu
 • obszar ochrony – dobre ubezpieczenie Assistance powinno działać co najmniej na terenie całej Europy
 • dostęp do auta zastępczego
 • cena polisy
 • zakres usług serwisowych.

Czy warto się zdecydować na ubezpieczenie Assistance?

Głównym atutem posiadania Assistance jest możliwość skorzystania ze wsparcia w dowolnym momencie. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy ubezpieczyciela i wskazać numer polisy wraz z oficjalnym zgłoszeniem szkody. 
Miesięczna składka za ubezpieczenie Assistance, zaczyna się już od kilku złotych (oczywiście cena zależy od wybranego zakresu ochrony). Assistance zapewnia komfort psychiczny dla kierującego oraz brak obciążenia portfela w razie usterki auta lub kolizji na drodze.

Assistance – podsumowanie

Assistance samochodu to doskonały wybór, aby zabezpieczyć swoje finanse i zapewnić sobie spokój podczas każdej podróży. Pomyśl o dodatkowej ochronie, jeśli często podróżujesz samochodem w dalekie trasy i nie chcesz narażać się na wysokie koszty holowania, naprawy lub noclegu w razie poważniejszego problemu na drodze. 

Auto Assistance to kompleksowe wsparcie dla kierowców i pasażerów. Skorzystaj z takiej ochrony i zadbaj o swój komfort psychiczny i stan konta bankowego w razie usterki, kolizji lub innego zdarzenia drogowego.

Sprawdź naszą ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego PKO Moto, w ramach którego możesz zdecydować się na Auto Assistance.