Rower górski czy miejski? Jaki rower wybrać?

Na rynku są dostępne różne rodzaje rowerów: od miejskich typu „holender” po profesjonalne rowery górskie. Przed zakupem roweru warto zadać sobie pytanie – do czego rower jest mi potrzebny i jaki mam budżet, który mogę przeznaczyć na jego zakup. Trzeba pamiętać, że nie każdy rower sprawdzi się na wszystkich nawierzchniach i w każdych warunkach, a nieodpowiedni wybór może wręcz utrudnić czy odebrać przyjemność z jazdy.


Rower miejski
Jeśli mieszkamy w mieście, a rower służy nam jako środek transportu, dobrym wyborem będzie rower miejski. Czym się charakteryzuje? Ma duże koła, ramę zazwyczaj stalową oraz wyprofilowaną i podniesioną kierownicę. Wyróżniamy dwa typy ram: tzw. męska, przymocowana w górnej części roweru oraz popularna „damka” - obniżona, ułatwiająca jazdę np. w sukience. Większość modeli rowerów miejskich, nawet w swoich podstawowych wersjach, ma pełne wyposażenie. Producenci pomyśleli o wszystkim - są błotniki, oświetlenie, podpórka, osłona łańcucha, dzwonek i nawet koszyk na zakupy. Zapewnienie rowerzystom takiego „pakietu” przy zakupie roweru sprawia, że jest po prostu gotowy do jazdy.

jak wybrać rower, miejski

 

Jednym z ciekawszych typów rowerów miejskich jest rower holenderski. Do plusów tego roweru zaliczyć można wytrzymałość i komfort jazdy. Ze względu jednak na  duży ciężar, a te rowery potrafią ważyć nawet do 25 kg, nie najlepiej sprawdza się do jazdy „pod górkę”. Nie będzie też sprzymierzeńcem rowerzysty, który mieszka na wyższym piętrze. Ceny rowerów miejskich zaczynają się od około 1000 zł, do nawet 10 000 zł. 

jak wybrać rower, holender

Rower miejski wybierzmy, gdy

 • zamierzamy jeździć po płaskim, utwardzonym terenie np. po jezdni
 • zależy nam na komfortowej pozycji podczas jazdy
 • stawiamy na klasyczne i proste rozwiązania

 

Rower górski
Z angielskiego „rower MTB” (Mountain Terrain Bike) to świetne rozwiązanie dla miłośników nierównego terenu. Doskonale sprawdzi się na przykład w lesie, gdy do pokonania są wzniesienia czy pagórki.
Czym wyróżnia się rower górski? To przede wszystkim mocna rama, szerokie opony z terenowym bieżnikiem, hamulce tarczowe oraz amortyzatory. Dobra amortyzacja zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Każdy, kto kiedyś choć raz spróbował tym rowerem pokonać wymagającą trasę wie, że amortyzator to duży atut MTB. 
Producenci starają się dobrać jak najlepsze materiały, aby wytrzymałość roweru odpowiadała jego wadze. Jakość materiałów z pewnością ma wpływ też na cenę roweru. Im jest wyższa, tym więcej zapłacimy za swój wymarzony model. Ceny są zróżnicowane i wahają się od ok. 1.5 tys. zł do nawet 20 tys. zł.

jak wybrać rower, górski

Rower górski warto wybrać, jeśli

 • lubimy jazdę po lesie, górach oraz innych nierównościach
 • zależy nam, aby rower był uniwersalny (na różnych nawierzchniach)
 • chcemy jeździć nie tylko rekreacyjnie


Jakie inne rowery są jeszcze dostępne

Na rynku, oprócz rowerów górskich i miejskich, są też inne typy rowerów

 • szosowy do szybkiej jazdy
 • trekkingowy do pokonywania nawet kilkudniowych tras
 • gravel, szybki na asfalcie i komfortowy w terenie
 • elektryczny dla miłośników technologii
 • dziecięcy dla naszych milusińskich


Wybór roweru – na który się zdecydować
W zależności od potrzeb rowerzysty, jego budżetu oraz doświadczenia w jeździe, każdy może znaleźć idealny rower dla siebie. Leśne przejażdżki, pokonywanie stromych zboczy czy może jazda do pracy, głównie po mieście - dla osób, które potrzebują sprzętu na każdą okazję, najlepszym wyborem będzie rower MTB. Sprawdzi się zarówno na wyjeździe wakacyjnym, podczas przejażdżek na łonie natury, a w betonowej dżungli, będzie wygodnym środkiem transportu. 
Jeśli poruszamy się tylko po mieście i nie planujemy jazdy po nierównościach, przyjrzyjmy się ofercie rowerów miejskich. Pamiętajmy jednak, że z uwagi na szeroki wybór rowerów na rynku, przed zakupem warto zrobić szczegółowe rozeznanie. Zapytać na przykład rowerowych specjalistów, albo też porozmawiać z doświadczonymi rowerzystami. Przejechali wiele kilometrów i doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę, żeby jazda rowerem była wygodna i przyjemna. 


Bezpieczeństwo przede wszystkim
Dla zapewnienia bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników ruchu, warto zawsze jeździć w kasku, mieć sprawny technicznie rower w tym oświetlenie i hamulce. Ponadto warto pamiętać o Assistance rowerowym, które zapewni pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń np. gdy podczas jazdy w lesie zepsuje się rower lub gdy uszkodzi się opona. Ubezpieczyciel w takim wypadku pomoże przewieźć rower do serwisu i pokryje koszty jego naprawy.
 

Źródła:
https://www.centrumrowerowe.pl/
https://katalog.bikeboard.pl/artykuly,rowery-i-ramy,amortyzacja-w-rowerze-to-trzeba-wiedziec
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rower_g%C3%B3rski
https://antymateria.com/rower-holenderski-charakterystyka-ceny-gdzie-kupic/
https://sklep.biker-house.pl/blog/index.php/2018/10/03/amortyzacja-w-rowerze-czy-konieczna/
https://www.greenbike.pl/rowery-gorskie-c-13.html