Wakacje z dzieckiem - jak przygotować się do wyjazdu?

zielona karta, dzieci, auto, moto

Materiał informacyjny
 

Podróżowanie z dziećmi wymaga znacznie większej dbałości o szczegóły, niż podróżowanie w pojedynkę lub z partnerem. Aby wakacje z rodziną były udane i przyjemne, ważne jest, aby zaplanować je z wyprzedzeniem i zadbać o wszystkie niezbędne przygotowania. Poniżej, znajdziecie kilka przydatnych wskazówek.

Jak zaplanować wakacje z dziećmi? Najważniejsze zasady

Dokonanie rezerwacji noclegu, stworzenie planu podróży i przygotowanie listy rzeczy do zabrania, to trzy najważniejsze zasady przy planowaniu wakacji z dzieckiem. 

Żeby wszystko szło zgodnie z planem, przed wyjazdem warto stworzyć harmonogram całego pobytu. W takim planie warto uwzględnić:

  • budżet wyjazdu
  • pogodę na miejscu
  • noclegi oraz wyżywienie
  • rozpiskę wycieczek i atrakcji na poszczególne dni
  • środki transportu
  • numery alarmowe.

Pomocne będzie również stworzenie listy rzeczy do zabrania, którą można przygotować ręcznie lub skorzystać z aplikacji. Odznaczając po kolei wszystkie pozycje z listy mamy pewność, że nic nie umknie naszej uwadze podczas pakowania. Przewagą aplikacji są przydatne funkcje takie jak zarządzanie kilkoma listami, generator wyjazdu ułatwiający tworzenie listy, czy udostępnianie katalogu wszystkim uczestnikom podróży. 
Na udany wyjazd składa się jednak znacznie więcej. 

Znajdź odpowiedni kierunek

Wybór miejsca, w którym chcemy spędzić wakacje z dzieckiem, ma kluczowe znaczenie. Możliwości jest wiele, ale najpopularniejsze z nich to wakacje nad morzem, jeziorem lub w górach. Każde miejsce ma swój urok i atrakcje dla najmłodszych. Decydując się na miejsce docelowe, należy wziąć pod uwagę zainteresowania i preferencje dziecka.

Wybierz środek transportu

Warto zaplanować, jakim środkiem transportu będziemy podróżować do miejsca docelowego. Trzeba również zadbać o to, czym będziemy się przemieszczać na miejscu. W zależności od wybranego środka transportu trzeba ustalić, co zabrać w podróż dla dziecka i całej rodziny, a także jakie ubezpieczenie turystyczne kupić. 

Podróż samolotem to zdecydowanie najszybszy środek transportu, trzeba się jednak przygotować na wyższą cenę i ograniczona swobodę, np. brak możliwości zrobienia przerwy i mniejszą ilość bagażu. Dodatkowo, jeśli mamy w planach intensywne zwiedzanie lub dalekie wycieczki, niezbędne może okazać się wynajęcie samochodu na miejscu, co stanowi dodatkowy wydatek. Warto zwrócić uwagę, że możemy zostać również obciążeni dodatkową kwotą za ubezpieczenie zniesienia wkładu własnego. Przed wyjazdem sprawdź, czy twoja polisa turystyczna zapewnia taką ochronę. 

Podróż samochodem może być świetną alternatywą, ponieważ zapewnia elastyczność i pozwala zabrać ze sobą więcej bagażu. Należy jednak zadbać o to, aby dziecko było odpowiednio zabezpieczone siedząc w foteliku czy na podstawce podwyższającej. Ważne jest również przygotowanie samochodu do podróży. Podstawą jest sprawdzenie stanu technicznego, wyposażenia oraz zakresu polisy, w szczególności tego czy zapewni odpowiednią ochronę w miejscu, w którym zamierzamy spędzić urlop. 

Jeśli zdecydujemy się podróżować pociągiem możemy mieć więcej komfortu oraz możliwość zabrania większej ilości bagażu. Jazda koleją to również najbardziej ekologiczny środek transportu. Dodatkowo, jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, pociąg będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Co zabrać w podróż z dzieckiem?

Wybierając się w podróż z dzieckiem należy przygotować odpowiednie ubrania i kosmetyki, apteczkę, bagaż podręczny z napojami i przekąskami oraz ulubione zabawki. Gdy podróżujemy autem warto zadbać o atrakcje podczas podróży takie jak zabawki, bajki czy gry. W samolocie przydatna może okazać się guma do żucia lub twarde pokarmy, takie jak jabłko czy marchewki. Pomoże to w niwelowaniu uczucia zatkanych uszu podczas startu i lądowania.

Ważne jest również psychiczne przygotowanie dziecka do podróży. Warto z wyprzedzeniem opowiedzieć dziecku o podróży, aby było do niej gotowe. 

Dowiedz się też jak się przygotować do wyjazdu na narty!

Zadbaj o atrakcje dla dziecka

Planując wakacje z dzieckiem, warto zadbać o aktywności, dzięki którym dziecko nie będzie się nudzić na wyjeździe. Znajdź nocleg z udogodnieniami takimi jak zjeżdżalnie, baseny, place zabaw czy animacje dla dzieci. Pomyśl także o wycieczkach krajoznawczych, które są przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Dbając o atrakcje, które sprawią dziecku radość, możesz zapewnić mu dobrą zabawę i niezapomniane wakacje dla całej rodziny. 

Wyjazd za granicę z dzieckiem – jaki kraj wybrać?

Jeśli planujesz wyjechać z dzieckiem za granicę, ważne jest, aby wybrać odpowiedni kraj. Wybierając zagraniczne miejsce na wakacje, zastanów się, czy podróż nie będzie dla dziecka zbyt męcząca. 

Szukaj bezpośrednich połączeń lotniczych lub rozważ krótszą podróż samochodem. Sprawdź też, jakie atrakcje kraj oferuje dzieciom i czy jest przyjazny dla rodzin. 
Zgodnie z The Family Vacation Guide z 2023 roku do najbardziej przyjaznych krajów pod względem rodzinnych wakacji można zaliczyć Hiszpanię, Turcję i Włochy. Znajdziemy w nich szeroki wybór aktywności dla dzieci, najpopularniejsze plaże i kurorty oraz wiele atrakcji kulturalnych takich jak zabytki i muzea. Kraje te są bezpieczne i przystosowane do potrzeb turystów. Na koniec upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak książeczka zdrowia dziecka i że masz odpowiednie ubezpieczenie podróżne. 
Nie zapomnij też o karcie EKUZ. Dzięki niej, w razie nagłej choroby lub wypadku za granicą będziesz mógł skorzystać z pomocy lekarza lub hospitalizacji.

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach – o czym warto pamiętać?

Wakacyjne powinny być zarówno atrakcyjne, jak i bezpieczne. Upewnij się, że masz dostęp do opieki medycznej i wykupiłeś ubezpieczenie podróżne, które obejmuje również Twoje dziecko. Wybierz miejsca spełniające warunki sanitarne i upewnij się, że masz przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Zabierz ze sobą podstawową apteczkę, doposażoną w niezbędne leki. Upewnij się również, że Twoje dziecko zna Twój numer telefonu i adres. 

Udanych wakacji