Wakacje pod namiotem - jak się przygotować?

wakacje pod namiotem

Materiał informacyjny

 

Wyjazd na wakacje pod namiot to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Zanim zdecydujemy się na taki odpoczynek, należy skompletować wszystkie niezbędne akcesoria i zadbać o bezpieczeństwo wyprawy. Na etapie planowania trzeba też sprawdzić, gdzie rozbić namiot, aby nie narazić się na mandat. O tym w artykule!

Spis treści:
1.    Wyjazd pod namiot – na co zwrócić szczególną uwagę? 
1.1. Wybór miejsca
1.2. Zakup niezbędnego sprzętu
1.3. Przygotowanie wyżywienia i zapasów
1.4. Zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie
2.    Wczasy pod namiotem – podsumowanie

Wyjazd pod namiot – na co zwrócić szczególną uwagę?

Decydując się na wypoczynek pod namiotem, można przeżyć wspaniałą przygodę na łonie natury – zarówno wtedy, gdy pojedziemy w podróż z rodziną, jak i w pojedynkę. Już podczas planowania wyjazdu istotna jest weryfikacja kilku aspektów, które pomogą miło i bezpiecznie spędzić czas z dala od zgiełku miasta. 

Jak przygotować się na wyjazd pod namiot? 

 • Sprawdź, gdzie można legalnie rozbić namiot
 • Ustal trasę podróży
 • Sprawdź długoterminową prognozę pogody 
 • Skompletuj niezbędne wyposażenie

Wbrew pozorom przygotowanie się na wakacje pod namiotem wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Taki wyjazd bez odpowiednich akcesoriów i przy deszczowej pogodzie może być niewypałem. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, przygotuj swój plan działania.

Wybór miejsca

Zanim zdecydujemy się na wakacje pod namiotem, musimy wybrać lokalizację, w której rozbijemy namiot. W Polsce to nadleśnictwo wyznacza specjalne miejsca. Dlatego przed wyborem celu podróży, należy wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy, a także m.in. bliskość zabudowy mieszkalnej, dróg oraz dostęp do wody pitnej. Wybierając miejsce warto wcześniej sprawdzić mapę miejsc do biwakowania przygotowaną przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. 

Możemy też sprawdzić w sieci opinie innych biwakowiczów na temat konkretnego miejsca. To dobry sposób, aby wybrać to najlepsze i uniknąć rozczarowania. 

Warto pamiętać, że spanie „na dziko” jest zabronione, szczególnie na terenach objętych ochroną. Kodeks wykroczeń wskazuje, że sąd może nałożyć naganę, grzywnę, karę aresztu lub pozbawienia wolności w stosunku do osób, które zdecydowały się na biwak w takich miejscach.

Kary finansowe są wysokie i mogą wynieść nawet 500 złotych.1Inną formą kary może być wszczęcie postępowania karnego, jeśli naruszenia spokoju w lasach były znaczne.2 Za porządek w lasach odpowiada Straż Leśna, która ma uprawnienia do nałożenia mandatu. 
Przed wyjazdem najlepiej dokładnie zapoznać się z obostrzeniami, które dotyczą pobytu pod namiotem. Pamiętajmy także, że nie można zaśmiecać terenu oraz płoszyć zwierzyny leśnej. 

Zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia

Aby być w pełni przygotowanym na wyjazd pod namiot, warto zadbać o przydatny sprzęt i wyposażenie. Co jest więc ważne? 
Na taki wyjazd trzeba zabrać ze sobą koniecznie:

 1. Namiot 😉 –  to oczywiste, ale pamiętajmy, że musi być wytrzymały, solidnie wykonany i łatwy w obsłudze, aby nie sprawiał kłopotów przy rozkładaniu. Ważne też, aby posiadał specjalne powłoki chroniące przed deszczem i przemakaniem. Ceny namiotów zaczynają się średnio od 150 zł i mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
   
 2. Śpiwór – to podstawa, jeśli chodzi o biwakowe wyposażenie. Zapewni komfort cieplny nawet w chłodniejsze noce. Śpiwór trzeba dopasować do temperatury, której spodziewamy się nocą, w miejscu biwakowania. 
   
 3. Mata do spania – odpowiednio gruba i elastyczna, aby niwelować odczuwanie nierówności podłoża.
   
 4. Akcesoria do gotowania – doskonale sprawdzi się przenośna kuchenka gazowa o kompaktowych rozmiarach. Oczywiście niezbędne są także np. sztućce czy garnki.
   
 5. Multitool – funkcjonalne narzędzie, który z łatwością zmieści się w kieszeni. Może być nożem, pilnikiem, nożyczkami i otwieraczem do butelek. 
   
 6. Spray na owady – preparat, który chroni przed owadami, np. komarami. 
   
 7. Zapas wody – w pobliżu miejsc biwakowych często znajdują się ujścia wody. Mimo to zawsze dobrze jest mieć w zanadrzu kilka dodatkowych butelek, które mogą przydać się w awaryjnej sytuacji.

Przygotowanie wyżywienia i zapasów

Biwakowanie ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków. 
Kilka produktów żywnościowych, które świetnie sprawdzą się podczas wakacji w namiocie to:

 • sucharki
 • batony proteinowe
 • dania instant.

Na wakacje pod namiotem powinno się zabrać także zapas jedzenia w puszkach. Najlepszym wyborem są konserwy i przetwory.

Zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie

Wakacje pod namiotem, zwłaszcza kiedy podróżujemy z dziećmi wymagają odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to nie tylko posiłków i noclegu, ale także ogólnego poczucia bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jeśli wybierasz się pod namiot za granicę, jest wykupienie ubezpieczenia Tak Podróżuję od PKO Ubezpieczenia. Szczegóły znajdują się na stronie – pkoubezpieczenia.pl/ubezpieczenia/podroze/tak-podrozuje.

Jak wybrać najlepszą polisę ubezpieczenia podróżnego na wakacje pod namiotem? Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę kilka parametrów w tym np.:

 • zakres ochrony
 • cenę polisy
 • wyłączenia od odpowiedzialności.

Na podstawie tych elementów można określić, czy umowa spełnia nasze oczekiwania pod kątem zapewnienia ochrony, a także możliwości finansowych. Trzeba zaznaczyć, że taka polisa jest wręcz niezbędna, jeśli decydujemy się na wakacje pod namiotem z dziećmi. W razie niespodziewanych zdarzeń i potrzeby zapewnienia pomocy medycznej możemy liczyć na wsparcie z polisy. 

Wczasy pod namiotem – podsumowanie

Decydując się na wczasy pod namiotem, kluczowe jest wcześniejsze zaplanowanie całego wyjazdu. Organizując taką formę wypoczynku, koniecznie trzeba ustalić, gdzie można rozbić namiot legalnie, aby uniknąć mandatu i zapewnić wszystkim maksimum bezpieczeństwa. Trzeba też skompletować niezbędny ekwipunek, narzędzia i zrobić zapas pożywienia, szczególnie jeśli wybieramy się na wakacje pod namiotem na dłużej. Dodatkowo, warto mieć plan, jak chcemy ten czas spędzić – aktywnie zwiedzając okolicę, czy może leniuchując w jednym miejscu. 

Przeczytaj także:

Bibliografia:

isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19911010444/U/D19910444Lj.pdf

2isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf