Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – czy warto je mieć

podróże, mapa

Materiał informacyjny

Polisy turystyczne nie tylko pokrywają koszty opieki medycznej podczas wyjazdu, ale także mogą być wsparciem, w razie odwołanego wyjazdu. Dlatego dla osób, które często podróżują, doskonałą opcją jest ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. 

Spis treści:

  1. Rezygnacja z opłaconej wycieczki – co zrobić w takiej sytuacji
  2. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – czym jest
  3. W jakich sytuacjach pomoże ubezpieczenie od rezygnacji z podróży
  4. Ile kosztuje ubezpieczenie od rezygnacji z podróży
  5. Ile dni przed wyjazdem można wykupić ubezpieczenie
  6. Uzyskanie zwrotu kosztów w przypadku rezygnacji z podróży
  7. Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – podsumowanie

Chcesz dowiedzieć się, jak kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji podróży i jaki zakres ochrony obowiązuje w ramach takiej umowy? Poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji i dowiesz się, jak wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Rezygnacja z opłaconej wycieczki – co zrobić w takiej sytuacji


Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to polisa, która umożliwia odzyskanie środków wpłaconych wcześniej na poczet zaplanowanej wycieczki. W życiu każdego człowieka mogą zdarzyć się sytuacje losowe, które nagle zmuszą do rezygnacji z zaplanowanego wyjazdu. Brak ubezpieczenia od rezygnacji z podróży, może się wiązać w takiej sytuacji z ryzykiem poniesienia kosztów. 

Rezygnacja z zaplanowanej wycieczki najczęściej wiążę się z koniecznością złożenia pisemnego wniosku o rezygnacji z wyjazdu. W takich sytuacjach organizator podróży ma prawo pobrać od klienta dodatkowe opłaty. Szczegółowe informacje o kosztach rezygnacji z wycieczki zawsze znajdziesz w podpisanej umowie.

Im późniejsza rezygnacja z opłaconej wycieczki, tym większe koszty zostaną naliczone przez biuro podróży. 

Przykład: anulowanie wyjazdu na 30 dni przed planowanym terminem może wiązać się z pobraniem przez organizatora ok. 20% całkowitych kosztów. Zazwyczaj problematyczna bywa rezygnacja na kilka dni przed planowaną datą wyjazdu. Wtedy biuro podróży może zachować nawet do 90% wpłaconych środków. W takim przypadku najlepiej sprawdza się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – czym jest


Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu może zapewnić ochronę przed stratą finansową w przypadku anulowania zaplanowanej/wykupionej podróży. W razie wystąpienia sytuacji losowych nie trzeba martwić się o koszty pobrane przez biuro podróży za rezygnację z  wycieczki. Dzięki ubezpieczeniu można odzyskać pieniądze wpłacone na poczet wyjazdu zarówno w razie rezygnacji przed planowaną datą, jak i w trakcie trwania urlopu.

Zakres ochrony w ramach ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu jest zawsze wskazany w ogólnych warunkach ubezpieczenia, zwykle z polisy możemy otrzymać zwrot wydatków poniesionych w ramach, np.:
•    umowy z biurem podróży
•    zarezerwowanych noclegów
•    kupionych biletów lotniczych
•    wynajmu, np. samochodu czy jachtu
•    zakupu biletów na wydarzenia kulturalne lub atrakcje turystyczne. 

Pamiętaj

Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu daje możliwość odzyskania środków, które zostały dotychczas poniesione w ramach organizacji podróży. 

W jakich sytuacjach pomoże ubezpieczenie od rezygnacji z podróży

Aby poznać szczegóły danej oferty, należy dokładnie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia. Zwykle takie ubezpieczenie zapewnia zwrot kosztów w razie:

  • rezygnacji z wyjazdu zorganizowanego przez biuro podróży
  • rezygnacji z biletów za przejazd lub przelot
  • rezygnacji z noclegów
  • skrócenia wyjazdu wakacyjnego.

Aby skorzystać ze 100% zwrotu środków w ramach ubezpieczenia od rezygnacji z podróży, muszą zostać spełnione określone warunki. Ubezpieczyciel wypłaci należne świadczenia, jeśli rezygnacja z wyjazdu miała miejsce wskutek m.in.:

  • nagłego zachorowania osoby ubezpieczonej lub członka rodziny
  • nieszczęśliwego wypadku
  • komplikacji związanych z ciążą osoby ubezpieczonej
  • śmierci członka rodziny
  • zdarzenia losowego wpływającego na sytuację życiową 
  • kradzieży, która uniemożliwia wyjazd

Oczywiście w ramach ochrony ubezpieczenia od rezygnacji z podróży obowiązują też wyłączenia od odpowiedzialności. Można je znaleźć w warunkach umowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie od rezygnacji z podróży


Wysokość składki jest uzależniona od kilku czynników:

  • czasu trwania wycieczki
  • sumy ubezpieczenia
  • zakresu ochrony
  • celu podróży
  • kraju do którego się wybieramy
  • liczby osób objętych polisą.

Warto dodać, że koszty ubezpieczenia od rezygnacji z podróży są nieporównywalnie mniejsze niż straty finansowe w razie braku polisy i odwołania podróży. Zdecydowanie warto podpisać umowę ubezpieczenia i zyskać możliwość odzyskania środków, które zostałyby poniesione w związku z wyjazdem, na który nie moglibyśmy pojechać.

Ile dni przed wyjazdem można wykupić ubezpieczenie


Zazwyczaj możesz podpisać taką umowę nie później niż 30 dni przed planowanym wyjazdem. To wymóg większości firm ubezpieczeniowych w Polsce. Jest też możliwość późniejszego podpisania umowy, ale maksymalnie w dniu wyjazdu. 
Takie rozwiązanie dotyczy wyłącznie wakacji Last Minute, które można kupić zaledwie na kilka dni przed planowanym wylotem/wyjazdem. Pamiętaj, zanim kupisz ubezpieczenie sprawdź jakie wymogi w tym zakresie ma Twój ubezpieczyciel. 

Uzyskanie zwrotu kosztów w przypadku rezygnacji z podróży


Aby odzyskać środki z polisy

  1. Złóż wypowiedzenie umowy w biurze podróży lub odwołaj opłacone rezerwacje
  2. Skompletuj niezbędne dokumenty, które potwierdzą, że rezygnacja z wyjazdu była spowodowana określonymi czynnikami
  3. Skontaktuj się z ubezpieczycielem, w celu zwrotu kosztów

Firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci należne pieniądze tylko wtedy, kiedy udokumentujesz zdarzenie, które stanowi podstawę do wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – podsumowanie


Zastanawiasz się, czy warto mieć ubezpieczenie od rezygnacji z podróży? Zdecydowanie tak, szczególnie w trakcie planowania wakacyjnego wyjazdu z dużym wyprzedzeniem. To świetny sposób na ochronę swoich finansów. 
Przed wyjazdem zapoznaj się z ofertą ubezpieczenia turystycznego od PKO Ubezpieczenia Szczegóły znajdziesz na stronie -  pkoubezpieczenia.pl/ubezpieczenia/podroze/tak-podrozuje.

Przeczytaj także:
Polisa turystyczna – czyli jaka?
Ubezpieczenie płyty indukcyjnej – co obejmuje?