Jak się przygotować do wyjazdu na narty? O czym musisz pamiętać?

Planując wyjazd na narty, warto wcześniej zacząć przygotowania i pamiętać nie tylko o spakowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy, ale także o przyszykowaniu organizmu do sportowego wysiłku. Dodatkowo, nie można pominąć kwestii bezpieczeństwa w trakcie podroży, jak i na stoku. Dlatego ubezpieczenie turystyczne powinno się także znaleźć na liście spraw przed wyjazdem, o które należy zadbać. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zorganizować wyjazd na narty, aby cały pobyt był w pełni bezpieczny! 

Spis treści:

  • Jak przygotować organizm do wyjazdu narciarskiego
  • Jaki trening przed wyjazdem narciarskim będzie najlepszy
  • Jaki powinien być strój narciarski – co warto zabrać ze sobą na narty 
  • Jak zadbać o sprzęt narciarski przed wyjazdem
  • Narty a ryzyko kontuzji – ubezpieczenie turystyczne na wszelki wypadek
  • Przygotowanie do nart – podsumowanie 

Jak przygotować organizm do wyjazdu narciarskiego

Planując pierwszy wyjazd na narty, najczęściej zastanawiamy się nad tym, co spakować do walizki. Choć jest to oczywiście istotne, najważniejsze okazuje się przygotowanie organizmu do większego wysiłku i niskiej temperatury. Zatem jak przygotować się na narty?
Przygotowania do wyjazdu na narty warto zacząć już na kilka tygodni przed planowaną datą podróży. W tym czasie dobrze jest wzmocnić kondycję poprzez odpowiedni trening. Często zaleca się rozpoczęcie przygotowań od biegania lub jazdy na rowerze, które pomogą poprawić wydolność fizyczną. Świetnym ogólnorozwojowym treningiem jest także pływanie. Ćwiczenia można zacząć od kilku dwudziestominutowych podejść w tygodniu i z czasem stopniowo je wydłużać. 

Jaki trening przed wyjazdem narciarskim będzie najlepszy

Na stoku ogromne znaczenie ma ogólna sprawność organizmu. Jeśli jesteśmy początkujący i zastanawiamy się, jak się przygotować, to świetnym pomysłem są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające konkretne partie ciała. Dzięki nim mięśnie nie będą pospinane i w razie upadku, ryzyko odniesienia kontuzji, będzie dużo mniejsze. Początkującym przydadzą się także ćwiczenia na równowagę, które pomogą w balansowaniu ciałem i sprawdzą się zarówno jako przygotowanie do nart, jak i snowboardu.  
Warto także poćwiczyć umiejętność bezpiecznego upadania. Jeżeli będzie to pierwszy wyjazd na narty, można obejrzeć materiały poradnikowe w internecie, jak bezpiecznie zachowywać się na wyciągu i na stoku. Polecane są także ćwiczenia „na sucho”, które polegają na wykonywaniu przysiadów z odchyleniem tylnej części ciała. Takie treningi imitują faktyczną jazdę na nartach i sprawiają, że po wejściu na stok możemy czuć się pewniej. 

Jaki powinien być strój narciarski – co warto zabrać ze sobą na narty

Podstawowym wyposażeniem narciarza jest profesjonalna odzież – kurtka i spodnie narciarskie lub kombinezon, bielizna termiczna, a także skarpety narciarskie. Nie można zapomnieć o golfie narciarskim i kominie pod szyję, a także rękawicach. Niezbędne są kask ochronny, buty narciarskie i kijki. Do tego oczywiście narty, które powinny być jak najlepiej dopasowane do naszych umiejętności. Przygotowanie do sezonu narciarskiego obejmuje też zadbanie o to, aby na stoku niczego nam nie zabrakło. Do najbardziej potrzebnych akcesoriów narciarskich zaliczamy również gogle, które w razie opadów śniegu poprawią widoczność podczas jazdy. W przypadku słonecznej pogody, będą chronić przed słońcem. Dobrze jest wybrać gogle, które gwarantują zabezpieczenie przed promieniami UV i jednocześnie zapewniają szeroki kąt widzenia. Ich jakość nie jest bez znaczenia. Warto przeznaczyć większą kwotę na zakup gogli, a wtedy zyskamy pewność, że niezależnie od warunków atmosferycznych, będą nas odpowiednio chronić. Przed wyjazdem w góry dobrze też uzupełnić apteczkę o maści na stłuczenia i leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Przyda się również krem do twarzy z wysoką ochroną UV, gdyż słońce w górach nawet w sezonie zimowym potrafi być wyjątkowo zdradliwe.

Jak zadbać o sprzęt narciarski przed wyjazdem

Zastanawiając się, jaki sprzęt narciarski wybrać, stajemy przed milionem modeli nart i desek snowboardowych. Pojawia się wiele wątpliwości, na które nie potrafimy odpowiedzieć. Dlatego, jeśli chcemy kupić narty czy deskę, warto skorzystać z podpowiedzi specjalisty, który dobierze odpowiedni sprzęt do poziomu jazdy. Początkującym doradzi inny typ nart niż narciarzom zaawansowanym. Podpowie też, jakie buty będą lepsze do jazdy amatorskiej. Niezwykle ważny jest jednak nie tylko sam wybór nart, ale przygotowanie sprzętu do sezonu. Narty używane, wbrew pozorom, mogą wymagać wykonania mniej czynności serwisowych niż świeżo zakupiony sprzęt. Jak przygotować nowe narty do sezonu? Po wyjęciu ich z opakowania koniecznie należy przeprowadzić: 

  • usuwanie smaru konserwującego ze ślizgu – smar zabezpiecza ślizg przed utlenianiem na czas, gdy narta jest w sklepie lub magazynie. Warstwę tę koniecznie należy usunąć przed jazdą, 
  • smarowanie ślizgów – w tym celu należy używać specjalnych smarów do nart,
  • ostrzenie krawędzi – ostrzenie można zlecić w dowolnym serwisie zajmującym się sprzętem,
  • regulowanie wiązań – wiązania muszą być na tyle silne, aby narta nie wypadła w trakcie jazdy, ale też na tyle wrażliwe, aby odpięła się w trakcie upadku.

Pamiętajmy też, że sprzęt narciarski można wypożyczyć. Jest to wygodna opcja zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nartami  lub rzadko jeżdżą w góry. Przy stokach narciarskich, w miasteczkach górskich jest wiele wypożyczalni, w których specjaliści chętnie podpowiedzą, na co się zdecydować. Co więcej, przygotują odpowiednio narty do jazdy, przekażą też cenne, narciarskie wskazówki.

Narty a ryzyko kontuzji – ubezpieczenie turystyczne na wszelki wypadek

Narty to bardzo przyjemny sport, ale nawet najbardziej pieczołowite przygotowanie się do sezonu i zachowanie pełnej koncentracji na stoku nie zapewnią gwarancji uniknięcia przewrotki bądź potrącenia przez innego narciarza. Dlatego kiedy zastanawiamy się, co zabrać na pierwszy wyjazd na narty, pamiętajmy, że jedną z najbardziej przydatnych rzeczy jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Dzięki ubezpieczeniu Moje Podróże24 (dla klientów PKO Banku Polskiego) oraz Tak Podróżuję (dla wszystkich osób, które planują wyjazd za granicę), nie będzie trzeba martwić się na zapas ewentualnymi kosztami leczenia w razie wypadku na stoku. W takiej sytuacji otrzymamy wsparcie z ubezpieczenia – możliwość szybkiego kontaktu z Centrum Alarmowym, które podpowie nam, gdzie zwrócić się po niezbędną, medyczną pomoc – a to wszystko wpłynie pozytywnie na nasz komfort psychiczny w trakcie wyjazdu. 

Przygotowanie do nart – podsumowanie

Przygotowanie do sezonu narciarskiego nie musi być trudne, jeśli wszystkie etapy zaplanujemy wcześniej. Przed nartami zdecydowanie nie należy rezygnować z treningów i kondycyjnego przygotowania organizmu do wysiłku. Należy też dokładnie zweryfikować listę rzeczy do zabrania i pamiętać o sprawdzeniu nart. Nie zapominajmy też o polisie turystycznej. Ona zwiększa poczucie bezpieczeństwa podczas całego wyjazdu – w podróży, a także w miejscu docelowym, w którym pobyt ma być tylko przyjemnością!