Czy EKUZ na pewno wystarczy w podróży?

W bagażu mamy już potrzebne rzeczy osobiste, wygodne buty, są też bilety lotnicze, karta kredytowa oraz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą polecił nam dobry znajomy. Wydaje nam się, że jesteśmy przygotowani do zagranicznej podróży i czujemy się bezpiecznie, że w razie zachorowania mamy dostęp do leczenia i pomocy medycznej. Czy możemy jednak polegać na tym, że karta EKUZ w pełni chroni nasze zdrowie w podróży? Czy na pewno wystarczy, kiedy będziemy potrzebować np. wizyty u stomatologa albo pobytu w szpitalu?

EKUZ I UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE – KILKA SŁÓW O UBEZPIECZENIACH

ekuz

*Informacje dot. EKUZ i zakresu świadczeń medycznych znajdują się na www.nfz.gov.pl, mz.gov.pl

*Przed zakupem ubezpieczenia należy dokładnie zapoznać się dokumentacją ubezpieczeniową – w tym z warunkami ubezpieczenia, limitami wypłat, wyłączeniami oraz ograniczeniami odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych

EKUZ, CZY UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE – KTÓRE UBEZPIECZENIE WYBRAĆ NA WYJAZD?

Ubezpieczenie EKUZ jest bezpłatnym ubezpieczeniem, które chroni podróżujących, ale w pełni ich nie zabezpiecza. Wyobraźmy sobie na przykład, że podczas wakacji na żaglówce, znajomy odczuje nagle silny atak bólu i trzeba go będzie szybko zawieźć do szpitala. Niedaleko jest klinika, która może pomóc, ale jest to placówka prywatna. Koszty leczenia opłaca się w niej z własnej kieszeni, a EKUZ nie jest honorowany. Nasz znajomy otrzyma pomoc, jeśli ma ze sobą kartę kredytową, ale niestety nie odzyska poniesionych kosztów. Musi polegać na sobie, także w przypadku dalszego leczenia związanego z powikłaniem choroby, zabiegiem lub koniecznością zorganizowania transportu medycznego do kraju. Z własnego budżetu pokryje wszystkie zobowiązania.

Z ubezpieczeniem turystycznym byłoby o wiele prościej i mniej kosztownie. Znajomy mógłby korzystać z pomocy placówki prywatnej bez obaw o koszty leczenia, także w razie przedłużającej się choroby. Polisa ubezpieczeniowa daje wiele możliwości zabezpieczeń. Oczywiście należy pamiętać, że stopień otrzymanego wsparcia od ubezpieczyciela zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia i limitów udzielanej ochrony. Przed zakupem polisy należy dlatego zapoznać się z dokumentacją ubezpieczeniową, w której opisane są szczegóły gwarantowanej pomocy.

Biorąc pod uwagę ryzyko poniesienia wysokich kosztów związanych z leczeniem za granicą, warto rozważyć zapłacenie składki za ubezpieczenie i zapewnić sobie szerszą ochronę niż oferuje to EKUZ. Podczas wakacji konsultacje specjalistyczne  mogą być bardzo drogie. Przykładowo, w Hiszpanii, pomoc medyczna w chorobach układu pokarmowego może wynosić nawet 8 000 Euro, a pomoc przy złamaniu nogi w Turcji nawet 16 900 Euro. Transport medyczny z wykorzystaniem śmigłowca, to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy Euro. Warto też podkreślić, że firmy ubezpieczeniowe i assistance dysponują siecią współpracowników oraz sprawdzonych szpitali. Dobrze się orientują, jak pomóc osobie potrzebującej. W przypadku EKUZ można liczyć tylko na placówki państwowe, których poziom różni się w zależności od kraju. (Mondial Assistance, 2017) Można oczywiście mieć ze sobą dwa ubezpieczenia – EKUZ i ubezpieczenie turystyczne – które się nie wykluczają, a w „parze” spełnią oczekiwania ochrony jeszcze lepiej. Kiedy skaleczymy palec, wystarczą usługi placówki państwowej, kiedy jednak skręcimy kostkę i będą konieczne dalsze, kosztowne badania – będziemy mogli liczyć na placówki prywatne i pomoc ubezpieczyciela. Wybór ubezpieczenia należy jednak do każdej osoby indywidulanie – stosownie do potrzeb i możliwości finansowych.

MOJE PODRÓŻE24 – SZEROKA OCHRONA I GWARANCJA POMOCY

PKO Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. ma w swojej ofercie ubezpieczenie turystyczne Moje Podróże24 dla klientów PKO Banku Polskiego, korzystających z bankowości internetowej iPKO lub aplikacji mobilnej iKO.

Ubezpieczenie oferuje w zależności od kierunku wyjazdu ochronę na terenie Europy i całego świata. Szeroki zakres ubezpieczenia, daje możliwość dopasowania ochrony do rodzaju wykonywanej aktywności podczas wyjazdu. Może to być typowy wypoczynek, uprawianie sportów ekstremalnych, czy sportów zimowych wysokiego ryzyka. Ubezpieczenie może też zabezpieczać osoby, które za granicą będą wykonywały pracę umysłową i fizyczną.

Zakup ubezpieczenia on-line jest bardzo prosty i intuicyjny  Polisa wysyłana jest automatycznie na wskazany adres e-mail. Co ważne, jako początek okresu ubezpieczenia można wybrać moment zakupu ubezpieczenia, dzięki temu polisę można kupić także w trakcie trwania wyjazdu.

W podstawowym wariancie ubezpieczenie obejmuje:

  • koszty leczenia i assistance z szerokim zakresem usług, NNW
  • OC osób fizycznych w życiu prywatnym
  • bagaż podróżny
  • zapewnienie ochrony w razie zaostrzeń lub powikłań chorób przewlekłych
  • pomoc dla osób bliskich ubezpieczonego, którzy zostali w Polsce podczas jego podróży zagranicznej, tzw. family assistance
  • ochronę podczas uprawiania sportów rekreacyjnych
  • wykonywanie pracy umysłowej

Podwyższając składkę za ubezpieczenie, klienci mogą rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie kosztów skrócenia lub rezygnacji z wyjazdu, ubezpieczenie assistance w podróży zagranicznej samochodem.

Dodatkowo, zakup ubezpieczenia jest premiowany atrakcyjnymi zniżkami:

  • 30% z kartą EKUZ – jeśli wszyscy ubezpieczeni posiadają ważną kartę
  • 10% zniżki rodzinnej
  • 10% z Kartą Dużej Rodziny, jeśli wśród ubezpieczonych jest co najmniej jedna osoba dorosła i jedno dziecko w wieku do lat 20

Przy posiadaniu wszystkich aktualnych kart zniżkowych, można skorzystać z każdej z tych zniżek, co w efekcie daje obniżoną składkę za ubezpieczenie.

Przed zawarciem umowy należy sprawdzić, dla kogo produkt jest dedykowany, a także zapoznać się z się z dokumentacją ubezpieczeniową, w tym z Dokumentem zawierającym podstawowe informacje o produkcie ubezpieczeniowym oraz Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia zawierającymi zakres poszczególnych zdarzeń ubezpieczeniowych, wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności dostępnych na www.pkoubezpieczenia.pl.