Jakie ubezpieczenie wybrać przy kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny zaciągamy zazwyczaj na wiele lat. Niestety w tym czasie nasze mieszkanie narażone jest na wiele zdarzeń losowych, których konsekwencje wiążą się ze stratami finansowymi. Również my sami możemy stracić pracę, poważnie zachorować lub ulec wypadkowi. Warto więc zawczasu pomyśleć o ochronie zarówno naszego majątku, jak i nas samych i zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego ubezpieczenia.

Dobrze dobrana polisa to przede wszystkim taka, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa nam i naszym bliskim na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń losowych, a wybrane nie obciąża naszego domowego budżetu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres tego rodzaju produktów, tak by kredytobiorcy sami mogli zdecydować od jakich ryzyk chcą się ubezpieczyć. Do najpopularniejszych ubezpieczeń do kredytu hipotecznego należą:

1. Ubezpieczenie na życie

W momencie zaciągania długoterminowego kredytu hipotecznego w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu na życie. Nie mając pewności co może się zdarzyć w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu najbliższych lat, warto zawczasu zadbać o bezpieczeństwo finansowe naszych bliskich. Zabezpieczając spłatę kredytu i zakupując ubezpieczenie kredytu hipotecznego od śmierci, zabezpieczamy rodzinę przed koniecznością spłaty kredytu po śmierci kredytobiorcy. Pamiętajmy, że nagłe odejście bliskiej osoby i tak jest trudną sytuacją życiową, dlatego nie powinniśmy nikogo dodatkowo obarczać naszymi zobowiązaniami wobec banku.

2. Ubezpieczenie nieruchomości

Dla wielu z nas nieruchomość jest najcenniejszym elementem majątku, dlatego warto ją zabezpieczyć od takich zdarzeń jak chociażby pożar, zalanie, dewastacja czy kradzież z włamaniem. Kupując ubezpieczenie kredytu hipotecznego, zwróćmy jednak uwagę, że w podstawowym wariancie polisy mieszkaniowej – która jest wymagana przez bank w chwili zaciągania kredytu hipotecznego – bardzo często ochroną ubezpieczeniową objęte są jedynie mury (czyli konstrukcja nieruchomości wraz z fundamentami, dachem i ścianami) oraz ewentualnie elementy stałe (czyli okna, drzwi, wewnętrzne instalacje, zabudowa kuchenna, armatura sanitarna). Jednak tego typu polisa nie obejmuje ochroną wyposażenia. Co oznacza, że jeśli dojdzie np. do zalania wskutek czego zostaną zniszczone nasze meble, sprzęt RTV i AGD czy inne przedmioty, które przechowujemy w domu, nie otrzymamy żadnego odszkodowania. Warto więc rozszerzyć zakres ochrony i ubezpieczyć również mienie ruchome.

3. Ubezpieczenie od utraty pracy

Nagła utrata pracy z reguły wiąże się z dużymi obawami o przyszłość. Tym bardziej, jeśli nasze wynagrodzenie jest głównym źródłem utrzymania dla całej rodziny lub, gdy nawet tymczasowa strata pracy może zupełnie sparaliżować spłatę kredytu. Co prawda czasami już na etapie zawierania umowy z bankiem możemy się zabezpieczyć na wypadek tego typu sytuacji, zastrzegając w umowie możliwość chwilowego odroczenia spłaty zadłużenia. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto wykupić ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy. Takie rozwiązanie sprawi, że na pewien czas to towarzystwo przejmie na siebie obowiązek spłaty kolejnych rat w całości lub częściowo zgodnie z harmonogramem.

Nasza rada: W większości przypadków ubezpieczyciel zastrzega w umowie maksymalny okres, w jakim zobowiązuje się spłacać w imieniu klienta raty kredytu, dlatego przed wyborem ubezpieczenia warto o tę kwestię dopytać doradcę oraz dokładnie zapoznać się z OWU.
Zaciągając kredyt hipoteczny nie zapominajmy, że jest to duże zobowiązanie finansowe wobec banku najczęściej na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Tymczasem nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co w tym okresie może się nam przydarzyć, warto więc ubezpieczyć się od możliwie wielu ryzyk. Pamiętajmy, że im szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej wybierzemy, tym bardziej możemy czuć się bezpieczni, zarówno my sami jak i nasi bliscy.