Chcesz inwestować, ale nie wiesz jak? Znamy rozwiązanie!

Chciałbyś zainwestować w ubezpieczenia inwestycyjne, ale nie umiesz lub nie masz ochoty śledzić sytuacji na rynku? Rozwiązaniem może być portfel modelowy.

Portfele modelowe to gotowe pakiety ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, dobrane tak, by w pełni odzwierciedlać cele danego inwestora. Aby dowiedzieć się, jaki model będzie dla niego najbardziej odpowiedni, klient wypełnia najpierw ankietę. Dzięki niej poznaje swoją skłonność do ryzyka, akceptowalny horyzont inwestycji i preferowaną strategię, dotyczą tego, w co inwestować. Na tej podstawie buduje swój portfel aktywów. Może przy tym skorzystać z gotowych rozwiązań, czyli portfeli modelowych, w których specjaliści dobrali poszczególne rodzaje funduszy i określili ich proporcje.

Portfele do wyboru
Przykładowo PKO Ubezpieczenia oferuje obecnie nawet do 12 różnych portfeli modelowych przypisanych do ubezpieczeń inwestycyjnych. Każdy dopasowany jest do określonej strategii inwestycyjnej, dopasowanej od potrzeb osoby inwestującej i akceptowanego przez nią poziomu ryzyka.

I tak na przykład jeden z portfeli modelowych opracowanych z myślą o kliencie, który chce inwestować w sposób konserwatywny, podpowiada np., żeby środki zainwestować na trzy lata – w 65 proc. w obligacje, w 20 proc. na rynku pieniężnym, a w 15 proc. w akcje. Jeżeli klientowi odpowiada dłuższy horyzont inwestycyjny, w doborze proporcji i rodzajów funduszy może pomóc mu inny portfel modelowy, np. ten przygotowany z myślą o inwestycji 10-letniej. Wówczas sugerowany rozkład aktywów może wyglądać następująco: 55 proc. akcji, 35 proc. obligacji i 10 proc. na rynku pieniężnym.

A co, jeżeli sytuacja na rynku albo potrzeby inwestora ulegną zmianie? W każdej chwili klient może zmienić decyzję o wyborze określonych strategii inwestycyjnych oraz o alokacji środków w poszczególne fundusze. Tak jak wcześniej, dobór elementów portfela może oprzeć na własnym uznaniu lub skorzystać z wybranego portfela modelowego dopasowanego do określonej strategii inwestycyjnej.

Czym są ubezpieczenia inwestycyjne? KLIKNIJ TUTAJ.

Jak opracowywane są portfele modelowe?
Portfele modelowe tworzą eksperci w oparciu osiągane przez fundusze wyniki i ich zmienność w czasie. Decydujące dla ich konstrukcji pozostają szczegółowe analizy inwestycyjne i dane historyczne. Co to oznacza? Gdy sytuacja na rynku ulega istotnym zmianom, portfele są aktualizowane. Co jakiś czas warto zatem sprawdzić, czy nasz portfel modelowy nie wymaga korekty.

Nasza rada: Sprawdź dokładnie, jakim typem inwestora jesteś. Jaki akceptujesz horyzont inwestycyjny? Jaki poziom ryzyka uważasz za optymalny i możliwy do zaakceptowania? Znając odpowiedzi na te pytania, będziesz mógł wybrać portfel modelowy, dopasowany akurat do Twoich potrzeb.

Chcesz wiedzieć, jakim inwestorem jesteś? KLIKNIJ TUTAJ