5 powodów, dla których warto regularnie oszczędzać

Coraz mocniej dostrzegamy potrzebę oszczędzania. Już blisko połowa Polaków deklaruje, że w ostatnim roku ich zasoby wolnych środków znacznie wzrosły – wynika z publikowanych w marcu 2015 roku badań IPSOS. Odkładamy na czarną godzinę, emeryturę, przyszłość dzieci, a także na bardziej prozaiczne cele, jak wakacje czy wyprawka szkolna.

Gromadzimy pieniądze na niespodziewane wydatki i konkretne cele. A jak to wygląda w szczegółach?

Powód pierwszy: czarna godzina

OSzcze

46 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać na czarną godzinę – wynika z danych TNS Polska z 2014 roku. Dla każdego z nas „czarna godzina” będzie oznaczała coś innego – na pewno wspólnym mianownikiem jest poczucie, że warto mieć jakiś zapas środków na wypadek niespodziewanych wydatków. W takiej sytuacji regularne oszczędzanie daje poczucie bezpieczeństwa.

Dysponując dodatkowym kapitałem mamy pewność, że poradzimy sobie finansowo z przeciwnościami losu. Dla nieoszczędzających wysupłanie nawet niewielkich kwot na nieprzewidziane wydatki może być problematyczne. Nie mówiąc już o czasowej utracie pracy i innych sytuacjach, które mogą znacznie obciążyć domowy budżet.

Powód drugi: emerytura

infi

Jeżeli już oszczędzamy na jakiś konkretny cel, to najczęściej jest to emerytura. W badaniu TNS Polska wymieniło ją aż 34 proc. Polaków. Nic dziwnego – o emeryturę na pewno będziemy musieli zadbać sami. Trendy demograficzne rokują źle – polskie społeczeństwo się starzeje, rodzi się nas coraz mniej. Z tego powodu obowiązkowy system emerytalny staje się coraz mniej wydolny, czego konsekwencją będą bardzo niskie przyszłe emerytury. Dla dzisiejszych 35-40 latków emerytura może wynosić zaledwie 25-30% ostatniego miesięcznego wynagrodzenia. Średnia emerytura liczona według nowych zasad już teraz, a nie za 20 czy 30 lat, jest niższa o 1200 złotych brutto od wysokości świadczeń sprzed ostatniej reformy.

Aby po przejściu na emeryturę utrzymać dotychczasowy poziom życia, musimy dodatkowo odkładać pieniądze. Szacuje się, że optymalne jest systematyczne oszczędzanie 10-15 proc. dochodów netto, ale nawet najmniejsze kwoty mogą wyraźnie podnieść komfort życia przyszłych emerytów. Każde 50, 100 czy 200 złotych miesięcznie, odkładane nawet na niewielki procent, za 30-40 lat może być znaczącym dodatkiem do publicznej emerytury.

Powód trzeci: dzieci

infog

Eksperci z Centrum Adama Smitha szacują, że wychowanie jednego dziecka w Polsce (do 19. roku życia) kosztuje średnio od 176 tys. do 190 tys. zł. Przy dwójce dzieci przeciętne wydatki wynoszą już od 317 tys. do 350 tys. zł, a przy trójce musimy liczyć sie z kosztami od 421 do aż 460 tys. zł. Zapewne dlatego jedna czwarta Polaków uważa, że warto oszczędzać pieniądze z myślą o przyszłości dzieci. Dodatkowe środki przydadzą się przede wszystkim na edukację, pokrycie kosztów zajęć dodatkowych, studiów, wynajmu stancji studenckiej czy zakupu pierwszego samochodu.

Powód czwarty: zdrowie

oszczedzanie

25 proc. Polaków przewiduje, że odłożone pieniądze mogą się przydać na ewentualne leczenie i rehabilitację. To rozsądne podejście – koszty zakupu leków i opieki medycznej w Polsce są na tyle duże, że mogą wydatnie uszczuplić domowy budżet. Tym bardziej, że szacuje się, że 1/3 wydatków medycznych pokrywamy z własnej kieszeni. W 2013 roku na prywatne leczenie wydaliśmy 35 mld zł, z czego ponad 23 mld to wydatki na leki. Zgodnie z ostatnim raportem GUS na ten temat (2013 r.) jedna osoba na leki, wizyty lekarskie, hospitalizację wydaje przeciętnie przynajmniej 600 złotych rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji poważnych problemów zdrowotnych ta kwota może być znacznie wyższa. Dlatego warto pomyśleć zawczasu, jak oszczędzić na przyszłe wydatki w tej dziedzinie.

Powód piąty: doraźne potrzeby

infografika

I na koniec – oszczędzanie często służy też realizacji bardziej „wymiernych”, krótkoterminowych celów. Blisko co czwarty Polak uważa, że warto odkładać pieniądze na remont domu czy mieszkania, a co piąty – że dobrze mieć też dodatkowy kapitał na jego zakup. Podobna grupa, czyli 23 proc. oszczędza z myślą o wakacjach.

Nasza rada: Lepiej odkładać mniej, za to regularnie. Wystarczy, że będziemy co miesiąc odkładać ustalony procent swoich dochodów lub konkretną kwotę: 300, 100, a nawet tylko 50 złotych. Systematyczne oszczędzanie udaje się tylko wtedy, gdy nie wiąże się z wyrzeczeniami i pozwala zachować dotychczasowy styl życia. W oszczędzaniu pomaga także wyznaczenie sobie określonego celu, na który zbieramy pieniądze.