Wygodne i elastyczne – takie powinno być ubezpieczenie mieszkania

Według Kantar Public, w Polsce ubezpieczonych jest około 80% nieruchomości. Choć jeszcze nie każdy z ma polisę mieszkaniową, wielu Polaków jest świadomych korzyści wynikających z ochrony swojego majątku. Dom powinien być przecież bezpiecznym azylem - nie dziwi więc popularność ubezpieczeń mieszkaniowych. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka i zróżnicowana oferta ubezpieczeń mieszkań i domów. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby dostosować ubezpieczenie do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Zyskujemy dzięki temu wiedzę, co zawiera polisa i z jakich usług można skorzystać w trakcie trwania ochrony.

ubezpieczenie mieszkania

Zdecyduj, jak powinno wyglądać Twoje ubezpieczenie mieszkania

Każdy właściciel domu lub mieszkania chce jak najtrafniej wybrać rodzaj ubezpieczenia dla siebie. Dlatego też ubezpieczyciele coraz powszechniej dają możliwość wyboru zakresu i sumy ubezpieczenia. To jak szeroki zakres ochrony wybierzemy, wpływa na wysokość składki. Ważne jest nie tylko to co ubezpieczamy, ale i od czego. Im więcej jest dostępnych ryzyk w ubezpieczeniu, przed wystąpieniem których się zabezpieczymy, tym większe jest prawdopodobieństwo otrzymania świadczenia za szkodę. Popularne są również tzw. polisy „all risk”, gdzie ubezpieczyciel odpowiada za szkody spowodowane wszystkimi zdarzeniami, z wyjątkiem tych, które zostały jednoznacznie wskazane w ogólnych warunkach ubezpieczenia, najczęściej w sekcji „Wyłączenia” (OWU).

Warto pamiętać, że to samo zdarzenie w jednej firmie ubezpieczeniowej będzie zawarte w podstawowym zakresie ubezpieczenia, a w innej, wymagać będzie dokupienia i opłacenia dodatkowej składki. Ubezpieczenie domu nie musi obejmować dziś tylko samego budynku/lokalu, tak zwanych „murów”. Bardzo często w podstawowym wariancie ubezpieczenia zawarta jest także ochrona ruchomości domowych, czyli przedmiotów takich jak: meble, sprzęt AGD i RTV, odzież czy inne rzeczy osobistego użytku. Dobre ubezpieczenie powinno  zapewnić możliwość wyboru, na jaką wartość można zabezpieczyć majątek ruchomy, a na jaki „mury”. Klient powinien mieć możliwość dostosowania wysokości sumy ubezpieczenia do realnej wartości majątku, ale również do swoich możliwości finansowych.

Szersza ochrona w ramach ubezpieczenia mieszkania – OC dla domowników

Niektórym osobom wystarczy zabezpieczenie domu od losowych zdarzeń. Dla innych to wciąż za mało –   potrzeba im jeszcze większej pewności, że dobrze się przygotowali na nieoczekiwaną ewentualność. Przezornie decydują się dlatego na uwzględnienie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. OC chroni przed konsekwencjami szkód nieumyślnie spowodowanych osobom trzecim (czyli osobom, z którymi nie jesteśmy w relacji) czy w ich mieniu. Jakie to mogą być sytuacje? Wybicie szyby u sąsiada, zalanie mieszkania wodą z pralki, czy z instalacji w podłodze.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pokrywa nie tylko zniszczenia majątku, ale i również inne straty związane z nieumyślnym wyrządzeniem krzywdy osobie trzeciej przez domowników czy przez zwierzęta domowe. Jeśli te zdarzenia nieoczekiwanie wystąpią, ubezpieczyciel pokryje ewentualne roszczenia. Polisa OC w życiu prywatnym, tak jak inne polisy, może zawierać ograniczenia. Zazwyczaj przedstawione są  w formie spisu sytuacji, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Warto dlatego przed podpisaniem umowy, zapoznać się szczegółowo z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie te ograniczenia są opisane.

Wygoda i bezpieczeństwo, czyli Assistance domowe

Assistance domowe Jest podobnie do OC w życiu prywatnym, umową zawieraną wraz z umową mieszkania lub domu. Najczęściej zapewnia pomoc wielu fachowców, jeśli w domu wystąpi awaria sprzętów lub instalacji. Zatrzaśnięte drzwi? Zajmie się tym ślusarz. Jeśli przecieka kran w kuchni, można wezwać hydraulika. Informatyk naprawi sprzęt komputerowy, a specjalista od naprawy RTV/AGD, rozprawi się z niepokojącą usterką. Pewnym ograniczeniem może być w tym przypadku wiek sprzętu, a także wartość naprawy, która nie może przekroczyć określonej kwoty. Warto zwrócić uwagę na te ograniczenia w OWU lub zapytać o to agenta.

 

Niektóre Assistance pomogą także zorganizować opiekę pielęgniarską lub lekarską, jeśli na skutek nieszczęśliwego wypadku w domu doznamy uszkodzenia ciała, czy potrzebować będziemy informacji o najbliższych, dostępnych aptekach lub placówkach medycznych. Dodatkowo, w razie nagłej potrzeby hospitalizacji rodzica, możliwa też będzie organizacja opieki nad dziećmi.

Z usługą Assistance nie potrzeba szukać specjalisty, przeglądać Internet, aby znaleźć potrzebną pomoc.   W razie nagłych trudności objętych zakresem ubezpieczenia, wystarczy zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela, podać numer polisy i adres, opisać krótko sytuację – a wtedy konsultant zaproponuje wsparcie odpowiedniego fachowca. Co ważne, nie trzeba płacić za wizytę. Ubezpieczyciel sam rozliczy się ze specjalistą po zakończonej pracy. Klient opłaca tylko roczną składkę z tytułu ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu  – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając ubezpieczenie mieszkania czy domu, warto poświęcić temu więcej czasu, lepiej nie decydować się na przypadkową ofertę. Bardzo atrakcyjna propozycja ubezpieczenia, po zapoznaniu się ze szczegółami, może okazać się niezbyt korzystna. Dlaczego? Choćby z uwagi na liczne wyłączenia ochrony, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za wystąpienie określonych zdarzeń. Dlatego ważne jest, aby przed podpisaniem umowy ubezpieczenia przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Wsparciem w zrozumieniu zakresu ubezpieczenia jest Dokument zawierający informacje o produkcie ubezpieczeniowym (DZIPU) - jest przejrzysty i ma uproszczoną formę. Zapoznanie się z tym dokumentem może pomóc zrozumieć, jakie są kluczowe cechy produktu.

 

Pamiętaj! Sprawdź i porównaj

Przed zakupem ubezpieczenia mieszkania, warto przeanalizować koszty ubezpieczenia i porównać różne oferty. Czasem niewiele wyższa składka za ubezpieczenie, może zapewnić o wiele szersze zabezpieczenie i odwrotnie – o wiele wyższa, nie musi oznaczać lepszej ochrony. Przed zawarciem umowy należy też przeczytać Dokument zawierający informacje o produkcie, gdzie znajdują się potrzebne informacje o zakresie ubezpieczenia i wyłączeniach.

Dla klientów PKO Banku Polskiego dostępne są dwa kompleksowe produkty ubezpieczenia mieszkań, ruchomości domowych, OC w życiu prywatnym i Assistance.

  • Mój Dom24, ubezpieczenie mieszkania i domu, szeroka ochrona i prosty zakup polisy onlineUmowa ubezpieczenia mieszkania może zostać zawarta przez każdego użytkownika serwisu elektronicznego iPKO – w tym przez klienta korzystającego z kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim i PKO Banku Hipotecznym.  Sprawdź

  • Ubezpieczenie mienia do kredytów i pożyczek zabezpieczonych hipoteką wyłącznie dla osób korzystających z kredytu hipotecznego, dostępne w oddziałach PKO Banku Polskiego i PKO Banku Hipotecznym.  Sprawdź

Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, zawarte są w Dokumencie zawierającym informacje o produkcie ubezpieczeniowym, w  Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdujących się na www.pkoubezpieczenia.pl lub www.pkobp.pl, w Karcie produktu,.

Niniejszy materiał został przygotowany wyłącznie w celach informacyjnych, nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie może służyć do wiążącej interpretacji warunków ubezpieczenia oraz wniosko-polisy.

źródło: https://alebank.pl/polacy-wydaja-100-200-zl-rocznie-na-ubezpieczenie-mieszkania/