Ubezpieczenie płyty indukcyjnej – co obejmuje i dlaczego warto je mieć?

Przypadkowe uszkodzenie płyty indukcyjnej wiąże się często z koniecznością jej naprawy lub nawet zakupem nowego sprzętu. Jednym z bardziej skutecznych sposobów ochrony płyty jest jej ubezpieczenie w ramach polisy mieszkaniowej, która daje gwarancję ochrony również innych domowych sprzętów i ruchomości.

Ochrona płyty indukcyjnej – najważniejsze zasady

Do najczęstszych problemów z użytkowaniem płyt indukcyjnych należą: smugi, zabrudzenia od resztek jedzenia i przypalonego tłuszczu, rysy oraz poważniejsze awarie związane z działaniem urządzenia. Jak sobie z nimi radzić i o jakich zasadach ochrony płyty indukcyjnej pamiętać przy codziennym użytkowaniu?
W przypadku kłopotu z zabrudzeniami i powstawaniem smug po czyszczeniu nawierzchni warto wyposażyć się w dedykowane temu urządzeniu środki chemiczne. Niekiedy dobrze sprawdzi się również roztwór octu z wodą. Aby uzyskać połysk i brak smug na powierzchni płyty indukcyjnej, najlepiej czyścić ją ściereczką z mikrowłókna oraz papierowym ręcznikiem. 
Dużo większy problem stanowią rysy i zniszczenia, powstające np. na skutek przypadkowego uszkodzenia płyty indukcyjnej przez spadający garnek. W takim przypadku może powstać szkoda, które uniemożliwi dalsze użytkowanie sprzętu. Podobnie dzieje się, kiedy płyta indukcyjna ulegnie poważniejszej awarii związanej z usterkami mechanizmów grzewczych. W takich sytuacjach samodzielne poradzenie sobie z problemem jest często niemożliwe.

Ubezpieczenie płyty indukcyjnej – czy warto?

Powierzchnia urządzenia charakteryzuje się dużą wrażliwością na wspomniane wcześniej zarysowania i poważniejsze uszkodzenia mechaniczne. Koszty wynikające z naprawy płyty mogą oscylować w okolicach 300-500 zł. Z kolei zakup nowego sprzętu to co najmniej 700-800 zł. Tak duże wydatki mogą istotnie nadszarpnąć domowy budżet. Z tego powodu dobrym pomysłem jest ubezpieczenie płyty indukcyjnej, dzięki któremu jej uszkodzenie lub awaria będzie wiązać się ze znacznie niższymi nakładami pieniędzy, czasu i energii.

Jak ubezpieczyć płytę indukcyjną? Najlepszym sposobem jest wykupienie ubezpieczenia mieszkania, która będzie obejmować domowe sprzęty, w tym płytę. Korzystając z oferty PKO DOM, można zapewnić ochronę nie tylko płycie indukcyjnej, ale także innym elementom szklanym (szybom, blatom, kabinom prysznicowym, umywalkom ceramicznym). Zabezpieczenie obejmuje również wszelkie domowe ruchomości (meble, odzież, przedmioty użytku osobistego).

 

Ochrona płyty indukcyjnej – koszt i zakres ubezpieczenia

Ile kosztuje ubezpieczenie płyty? Wpływ na to ma kilku czynników. Pierwszy z nich dotyczy zakresu ochrony urządzenia. Dobra polisa obejmuje zarówno przypadkowe uszkodzenia płyty indukcyjnej (głębokie zarysowania i stłuczenia), jak i inne nieszczęśliwe zdarzenia losowe: pożar, zalanie, włamanie czy awarie wynikające z usterek elektrycznych. Do innych czynników mających wpływ na cenę ubezpieczenia płyty indukcyjnej należą:

  • suma ubezpieczenia polisy mieszkaniowej, w ramach której ubezpieczona jest płyta (wartość nieruchomości wraz z jej wyposażeniem); 
  • czas trwania umowy;
  • system płacenia składek;
  • lokalizacja nieruchomości.

Podstawowe warianty ubezpieczenia, które obejmują pękniętą płytę indukcyjną, zaczynają się już od ok. 150 zł rocznie. Jest to więc niewielki wydatek w porównaniu z koniecznością naprawy lub wymiany uszkodzonego sprzętu. 

Jak zgłosić przypadkowe uszkodzenie płyty indukcyjnej?

Jak wygląda proces zgłoszenia przypadkowego uszkodzenia płyty indukcyjnej? Wszystko zależy od konkretnej polisy ubezpieczeniowej. Jeśli masz ubezpieczenie PKO DOM, w skład którego wchodzić może również ochrona płyty, powinieneś zgłosić problem nie później niż do 7 dni od dnia wystąpienia szkody. Możesz to zrobić prosto i szybko:

  • za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej;
  • telefonicznie pod numerem +48 81 535 67 66;
  • pisemnie na adres: PKO Towarzystwo Ubezpieczeń, ul. Chłodna 52, 00-872 Warszawa.

Po zgłoszeniu szkody otrzymasz dostęp do wygodnych narzędzi online, które umożliwią sprawdzenie statusu zgłoszenia, otrzymanie danych kontaktowych do dedykowanego opiekuna szkody i zapoznanie się z kwotą odszkodowania.
Decydując się na zakup ubezpieczenie PKO DOM, zyskujesz ochronę nie tylko domu i znajdującego się w nim przedmiotów, ale również wyposażenia posesji. Co więcej, możesz zdecydować się na połączenie ubezpieczenia z technologią smart home dzięki programowi PKO Inteligentny Dom. Jeśli spotka Cię przypadkowe uszkodzenie płyty indukcyjnej (np. jej pęknięcie czy głębokie zarysowanie), otrzymasz sprawną pomoc od fachowca. W ramach ubezpieczenia Assistance dla domu 24/7, specjalista naprawi sprzęt lub zajmie się wymianą urządzenia na nowe.