Czy technologia smart home może pomóc w ochronie domu?

W nowoczesnych domach jest coraz więcej inteligentnych urządzeń, dzięki którym żyje się wygodniej, ale sama nazwa „inteligentny dom” nie doczekała się jeszcze jednej definicji. Dla niektórych to możliwość sterowania telewizorem w domu przy pomocy asystenta głosowego, dla innych to może być dom, który ogranicza zużycie energii.
Jedno jest jednak pewne. Dom to przede wszystkim ostoja – miejsce wypoczynku, w którym zależy nam na poczuciu spokoju i komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Czy inteligentne urządzenia mogą w tym pomóc? Rynek smart home rozwija się od wielu lat i ma wiele do zaoferowania. Jeśli chcemy na przykład, aby w inteligentnym domu czujniki smart home wspierały nas w jego ochronie, warto się zastanowić, które wybrać i jak je skonfigurować, aby dobrze spełniały swoją funkcję. 

SE, czujniki, kobieta

 

Centralka sercem domu 
Wszystko zaczyna się od centralki, która zarządza całym systemem smart home i odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku wykorzystania czujników w domu, centralka jest połączeniem między czujnikami, a routerem Wi-Fi. Dzięki temu można na przykład sterować czujnikami za pomocą aplikacji mobilnej, a także mieć na bieżąco dostęp do informacji o tym, co dzieje się w domu. Co to oznacza w praktyce? Kiedy czujniki wykryją usterkę w domu, nie tylko zasygnalizują to dźwiękiem, ale też wyślą komunikat na telefon w aplikacji. W porę wykryją niebezpieczeństwo i nas o tym powiadomią.  
 

Czujniki w razie usterki 
Bogaty wybór czujników na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Na które się zdecydować? Co wybrać, aby chronić dom przed usterkami, które mogą być niebezpieczne w skutkach? 

SE, czujnik zalania

  • Czujnik czadu wykryje niebywale groźny tlenek węgla w pomieszczeniu, a następnie poinformuje o zdarzeniu poprzez głośny alarm lub powiadomienie na telefon. 
  • Czujnik zalania powiadomi o wycieku wody, spowodowanym awarią pralki czy nieszczelnością kranu. 
  • Czujnik ruchu wykryje niepożądanego gościa w domu, którego najmniej się spodziewamy. 
  • Czujnik dymu monitoruje stan powietrza i gromadzi informacje o zadymieniu oraz temperaturze. Dobrze jest umieścić ten sensor w pomieszczeniach, które są najbardziej narażone na działanie ognia lub dymu, np. w kuchni lub kotłowni.

Inteligentne czujniki można dodatkowo powiązać z innymi inteligentnymi urządzeniami. 

Może to zapewnić szybką reakcję na wypadek realnego zagrożenia. Na przykład czujnik czadu po wykryciu tlenku węgla w pomieszczeniu wyśle sygnał do systemu wentylacyjnego, który wpuści więcej świeżego powietrza lub czujnik ruchu po wykryciu włamania uruchomi oświetlenie w trybie alarmowym. Ale to nie wszystko. W przypadku zalania, czujnik wykrywający nadmiar wody zaalarmuje o usterce poprzez głośne dźwięki i sygnały świetlne, wyśle także powiadomienie na telefon do właściciela domu czy mieszkania. Co więcej, inteligentny czujnik, może nawet zablokować elektrozawór dopływu wody. Zmniejszy się w ten sposób skala usterki i konsekwencje powstałego problemu.

Czujniki to komfort mieszkania 
Czujniki nie tylko chronią dom, ale mogą też podnieść komfort mieszkania umożliwiając sterowanie ogrzewaniem czy wentylacją, nawet kiedy jesteśmy poza domem. Czujniki temperatury w połączeniu z innymi urządzeniami smart home dostosują ogrzewanie do potrzeb wszystkich domowników. Pozwolą zmienić temperaturę ze smartfona kiedy jesteśmy poza domem, a nawet zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, wyłączając je w odpowiednim momencie.

Montaż czujników – z fachowcem czy bez  
Zaletą czujników jest także stosunkowo prosty montaż. Czasem, tak jak w przypadku czujnika zalania, wystarczy położyć czujnik w dedykowanym miejscu. Niektóre czujniki wymagają jednak przymocowania do powierzchni za pomocą śrub lub taśmy dwustronnej. Inaczej jest trochę jeśli chcemy zamontować czujnik, który będzie powiązany z innym inteligentnym urządzeniem (np. czujnik dymu z systemem wentylacji). W pierwszej kolejności urządzenia trzeba ze sobą skalibrować. W większości przypadków odbywa się to bezprzewodowo, za pośrednictwem specjalnego oprogramowania od producenta. 
Czasami montaż może się wiązać z wykorzystaniem kilometrów kabli wzdłuż ścian i podłogi. Lepiej więc zaplanować pracę nad inteligentnym domem przed lub w trakcie jego budowy. Oczywiście na rynku są dostępne także systemy, które umożliwiają instalację inteligentnych urządzeń w domach już zamieszkałych. Montaż może być jednak trudniejszy pod względem logistycznym i mniej komfortowy. 
W każdej sytuacji jednak, montaż warto uzgodnić z fachowcem. Zwłaszcza kiedy nie czujemy się specjalistami w tej dziedzinie. Profesjonalista podpowie, gdzie najlepiej umieścić czujniki, a potem zamontuje je tak, żeby dobrze spełniały swoje funkcje.  

A co z estetyką wnętrza 
Inteligentne urządzenia smart home, w tym także czujniki, mogą być idealnym dodatkiem do wystroju wnętrza. Sprzęty wysokiej klasy, które są projektowane z dbałością o każdy detal, są ponadczasowe i wpasują się nawet w nietuzinkowo urządzone mieszkanie. Na rynku jest dostępnych wiele propozycji, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie - od funkcjonalności urządzenia po jego kolor i wielkość. 

Inteligentny dom może być estetyczny i funkcjonalny, ale przede wszystkim może być bardziej bezpieczny. Dzięki inteligentnym czujnikom, właściciele nieruchomości mogą kontrolować swój dom nawet wtedy gdy są daleko. Zareagować odpowiednio wcześnie na wykryte zagrożenie. Nowoczesne technologie pozwalają dopasować zaawansowane rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Z myślą nie tylko o poczuciu większego komfortu w domu, ale i ochrony dla siebie oraz bliskich.

SE, czujniki

PKO Dom – ubezpieczenie nieruchomości w połączeniu z technologią smart home
To pierwsze w Polsce tak innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia ochronę nieruchomości przy wykorzystaniu inteligentnych urządzeń od FIBARO, np. czujników zalania, włamania czy pożaru. Ich użycie jest zintegrowane z ubezpieczeniem Assistance w ramach polisy PKO Dom. Dzięki działaniu inteligentnych czujników, Centrum Alarmowe powiadamiane jest automatycznie o wykryciu zagrożenia. W przypadku wykupienia polisy PKO Dom, urządzenia są dostępne z 40% zniżką.  
Sprawdź więcej szczegółów o ubezpieczeniu domu lub mieszkania PKO Dom i urządzeniach smart home dostępnych w Programie PKO Inteligentny dom. 

Źródła:
http://atline.pl/kategorie-oferta/bariery-podczerwieni/
https://mobirank.pl/2019/01/25/prognozy-rozwoju-obszaru-smart-living-w-polsce-raport/
https://mobirank.pl/2020/02/16/juz-co-3-nowy-dom-w-polsce-jest-inteligentny/