5 zdarzeń, od których warto ubezpieczyć mieszkanie

Wybierając ubezpieczenie mieszkania, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, co zagraża naszym czterem kątom i na wypadek jakich zdarzeń powinniśmy się zabezpieczyć. To właśnie od wybranego zakresu ochrony w dużej mierze zależy ostateczna wysokość składki ubezpieczeniowej.

Zerwany dach, zalana łazienka czy kradzież sprzętu RTV – to tylko przykładowe szkody, na jakie właściciele nieruchomości są narażeni każdego dnia. Na szczęście przed finansowymi konsekwencjami tego rodzaju zdarzeń może ochronić nas odpowiednio dobrane ubezpieczenie mieszkania. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały szeroki katalog zdarzeń, na wypadek których możemy się zabezpieczyć.

1. Pożar i inne zdarzenia losowe

Ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych należy do jednych z najbardziej popularnych ubezpieczeń majątkowych. W zakresie ochrony tego rodzaju polisy uwzględniane są najczęściej takie zdarzenia jak: ogień, uderzenie pioruna, powódź, silny wiatr czy grad. Ważne jest tylko, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić, jak firma, w której chcemy wykupić ubezpieczenie definiuje poszczególne zdarzenia ubezpieczeniowe. Powódź, opad czy lawina mogą mieć różne znaczenie w poszczególnych towarzystwach.

2. Kradzież z włamaniem

Z danych policji wynika, że w Polsce do kradzieży z włamaniem dochodzi co 15 minut! Szczególna aktywność złodziei zauważalna jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok oraz podczas świąt i dłuższych weekendów, które sprzyjają kilkudniowym wyjazdom poza miasto. Tak wysoka skala włamań uświadamia nam, jak bardzo narażeni jesteśmy na ryzyko kradzieży i jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia. Przy czym zawierając umowę, warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel udzielając nam ochrony na wypadek włamania nie wymaga od nas dodatkowego wyposażenia mieszkania w zabezpieczenia antywłamaniowe np. montażu krat w oknach – takie zapisy są czasami wymogiem obowiązywania ochrony.

3. Przepięcia

Innym rodzajem zdarzeń, z którym dosyć często borykają się właściciele mieszkań są szkody wyrządzone wskutek przepięć . Pamiętajmy, że w mieszkaniu mamy wiele drogocennych sprzętów elektronicznych, takich jak chociażby komputer, telewizor, zmywarka czy lodówka, które nawet podczas z pozoru niegroźnej burzy mogą nie wytrzymać nagłego wzrostu napięcia w instalacji elektrycznej. Jeśli więc nie będziemy mieli wykupionego ubezpieczenia, wówczas będziemy zmuszeni samodzielnie pokryć powstałe straty finansowe.

4. Zalanie i szkody wężykowe

Szkody wężykowe to kolejna często występująca awaria, mogąca przysporzyć wiele problemów posiadaczom nieruchomości. Do tej kategorii zaliczamy szkody spowodowane pęknięciem czy oderwaniem się wężyków odprowadzających wodę od lub do urządzeń domowych, np. zmywarki lub pralki. I choć czasami zalanie w łazience czy kuchni może wynikać nie z naszej winy, a po prostu z nieostrożności naszego sąsiada, to na szczęście ubezpieczenie mieszkania gwarantuje zwrot poniesionych strat niezależnie od tego, kto jest sprawcą likwidowanej szkody.

5. Wandalizm

Uzupełnieniem ochrony naszych czterech ścian może być również ubezpieczenie na wypadek aktów wandalizmu. Chodzi o celowe i umyślne zniszczenie mienia przez osoby trzecie, np. wybicie szyb lub porysowanie drzwi wejściowych. Niestety takich szkód nie jesteśmy w żaden sposób przewidzieć, a ich pokrycie może mocno obciążyć nasz domowy budżet, dlatego warto rozważyć opcję rozszerzenia ochrony właśnie na wypadek dewastacji.

Pamiętaj! Szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej może wiązać się z wyższą składką, jednak jednocześnie w ten sposób minimalizujemy ryzyko poniesienia późniejszych strat finansowych. Najlepiej jeśli jeszcze przed podpisaniem umowy przeanalizujemy prawdopodobieństwo wystąpienia poszczególnych zdarzeń i dopiero na tej podstawie dokonamy ostatecznego wyboru.