Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą?

Do rabunków, włamań i kradzieży mienia z nieruchomości niestety dochodzi często . Wynika to m.in. z braku odpowiednich zabezpieczeń, które uniemożliwiłyby złodziejom wejście do domu lub na teren posesji. Warto dlatego wiedzieć, jak zabezpieczyć dom przed złodziejami i po jakie rozwiązania sięgać. W artykule podpowiadamy, co zrobić aby nieruchomość była bezpieczna i w jakiej sytuacji losowej może pomóc polisa ubezpieczeniowa.

Spis treści: 
1.    Zastosuj zabezpieczenia
2.    Poproś sąsiadów o pomoc
3.    Skorzystaj z usług firmy ochroniarskiej
4.    Wybierz sprawdzone ubezpieczenie domu i mieszkania 
5.    Zabezpieczenie mieszkania przed kradzieżą – o czym należy pamiętać

Zastosuj zabezpieczenia

Wykorzystaj nowoczesne systemy monitoringu i alarmowania. 
Odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe odgrywają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkich domowników oraz mienia przechowywanego w nieruchomości. 
Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę w zabezpieczeniu mieszkania lub domu przed kradzieżą? 

  1. Systemy alarmowe – odgrywają znaczącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa. Gdy jakakolwiek osoba z zewnątrz spróbuje przedostać się na teren nieruchomości, system alarmowy natychmiast powiadomi domowników.
  2. Monitoring – systemy nowoczesnego monitoringu łączą się bezpośrednio z oprogramowaniem do alarmowania o zagrożeniach, przekazując sygnał do wykrytym niebezpieczeństwie do odpowiednich grup interwencyjnych. Kamery monitoringu mogą działać nawet po zmroku, dzięki technologii podczerwonej. Montaż kamer to dobre zabezpieczenie domu przed kradzieżą.
  3. Drzwi i rolety antywłamaniowe – to kolejna forma zabezpieczenia domu przed złodziejami. We wszystkich oknach np. na parterze warto mieć aluminiowe rolety zewnętrzne. Natomiast drzwi wejściowe powinny być odpowiednio wytrzymałe i zamykane na antywłamaniowy zamek.
  4. Oświetlenie zewnętrzne z czujnikami ruchu – złodzieje najczęściej działają w ciemności, dlatego można zamontować na zewnętrznych ścianach oświetlenie z czujnikami ruchu. W razie zbliżenia się złodzieja do nieruchomości – natychmiast włączy się lampa i oświetli teren. 
  5. Czujniki laserowe – zestaw czujników laserowych brzmi jak system zabezpieczeń z filmów akcji. Mimo to warto zdecydować się na montaż takich zabezpieczeń, które łączą się z systemem monitoringu i alarmowania.
  6. Okna antywłamaniowe – okna z zabezpieczeniami antywłamaniowymi zmniejszają ryzyko dostania się włamywaczy do wnętrza domu lub mieszkania. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom (np. w postaci wzmocnionych szyb i zamknięć) chronią wnętrze nieruchomości przed próbami wtargnięcia.

Zgodnie z danymi statycznymi Komendy Głównej Policji w ciągu ostatnich 5 lat liczba kradzieży z włamaniem w kraju utrzymuje się na poziomie ok. 70 tys. rocznie . Taki wynik nie napawa optymizmem. Dlatego lepiej nie lekceważyć kwestii zabezpieczenia domu przed złodziejami.

Poproś sąsiadów o pomoc

Osoby, które często wyjeżdżają służbowo lub na wakacje nie powinny pozostawiać na długo swojego mieszkania czy domu bez opieki. To zwiększa ryzyko, że złodzieje, którzy zauważą nieobecność właścicieli nieruchomości, dokonają włamania. 
Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz dom lub mieszkanie jest bezpieczne, możemy dodatkowo poprosić zaufanych sąsiadów o wsparcie. Można przekazać im klucze do nieruchomości i poprosić o zwrócenie uwagi na nasz dom.

Skorzystaj z usług firmy ochroniarskiej

Trend na wykupienie pakietu ochronnego w firmie ochroniarskiej jest widoczny głównie na osiedlach domków szeregowych i bliźniaczych. Jeśli teren nie jest odpowiednio zabezpieczony przez wysokie ogrodzenie i szlabany, ryzyko włamania do nieruchomości jest większe.
Podpisując umowę z firmą ochroniarską na świadczenie usług pomocy w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej, zyskujemy pewność, że otrzymamy szybko wsparcie, np. w razie włamania. 

Wybierz sprawdzone ubezpieczenie domu i mieszkania od kradzieży

Wszystkie dodatkowe rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo domu są warte uwagi. Jednak myśląc o ochronie domu czy mienia, które posiadamy, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o ubezpieczeniu. Taka polisa może chronić m.in. na wypadek kradzieży, dewastacji lub innych szkód wyrządzonych przez osoby trzecie.
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem umożliwia ubieganie się o odszkodowanie za poniesione straty. Dzięki temu nawet w razie włamania do nieruchomości możemy otrzymać odszkodowanie, które zrekompensuje nam poniesione straty. Aby dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu domu i mieszkania od PKO Ubezpieczenia, wejdź na stronę - https://pkoubezpieczenia.pl/ubezpieczenia/dom-i-mieszkanie/pko-dom.
Trzeba pamiętać, że do ubezpieczenia od kradzieży mieszkania, ubezpieczyciel wymaga czasem sporządzenia listy wartościowych rzeczy znajdujących się w nieruchomości. Taki dokument warto aktualizować zawsze wtedy, kiedy w domu lub w mieszkaniu pojawi się nowy sprzęt i wyposażenie – szczególnie te o znacznej wartości. Na tej podstawie ubezpieczyciel wypłaci należne odszkodowanie w wysokości adekwatnej do wartości utraconych przedmiotów.

Zabezpieczenie mieszkania – o czym należy pamiętać

Dobrym sposobem jest połączenie kilku metod ochrony, np. systemu alarmowego, oświetlenia z czujnikami oraz połączenia zabezpieczeń z informowaniem o niebezpieczeństwie firmy ochroniarskiej. Da to poczucie bezpieczeństwa i komfortu życia w nieruchomości. Nowoczesne systemy monitoringu i powiadamiania są na tyle skuteczne, że w większości przypadków można zapobiec kradzieży z włamaniem.

Przeczytaj także:

Ubezpieczenie mieszkania – o czym pamiętać wybierając polisę?
Ubezpieczenie płyty indukcyjnej – co obejmuje i dlaczego warto je mieć?

Czy technologia smart home może pomóc w ochronie domu?

Bibliografia:

  • https://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html
  • https://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html