Rekordowy wynik PKO Ubezpieczenia w 2022 r.

  • Spółki PKO Ubezpieczenia zebrały w 2022 r. łącznie ponad 1, 046 mld zł składki przypisanej brutto. 
  • Wynik finansowy przewyższył znacząco zakładany plan i osiągnął rekordowe 142 mln zł netto – o blisko 60 mln zł więcej niż w 2021 r. 
  • Udział spółki majątkowej w rynku ubezpieczeń domów i mieszkań osiągnął 4,8%. Istotnie wzrósł też przypis składki z ubezpieczeń niepowiązanych turystycznych (wzrost ok. 140% r/r) czy NNW dla dzieci (wzrost ok. 125% r/r). To wynik sukcesywnego rozwoju linii ubezpieczeń samodzielnych.
  • Dalsza intensyfikacja współpracy z siostrzaną spółką PKO Leasing umożliwiła wzrost składki w ubezpieczeniach komunikacyjnych dla leasingu o ponad 70%.

Spółki PKO Ubezpieczenia zebrały w 2022 r. łącznie ponad 1, 046 mld zł składki przypisanej brutto. 
Wynik finansowy przewyższył znacząco zakładany plan i osiągnął rekordowe 142 mln zł netto – o blisko 60 mln zł więcej niż w 2021 r. Udział spółki majątkowej w rynku ubezpieczeń domów i mieszkań osiągnął 4,8%. Istotnie wzrósł też przypis składki z ubezpieczeń niepowiązanych turystycznych (wzrost ok. 140% r/r) czy NNW dla dzieci (wzrost ok. 125% r/r). To wynik sukcesywnego rozwoju linii ubezpieczeń samodzielnych. Dalsza intensyfikacja współpracy z siostrzaną spółką PKO Leasing umożliwiła wzrost składki w ubezpieczeniach komunikacyjnych dla leasingu o ponad 70%.

Dywersyfikujemy naszą działalność i dalej umacniamy ofertę ubezpieczeń samodzielnych. Ze względu na zdecydowane zmniejszenie się liczby nowych kredytów hipotecznych, obserwowaliśmy mniejszy wolumen przypisu składek z ubezpieczeń do tego typu kredytów. Te spadki kompensowaliśmy wzrostami w pozostałych liniach biznesu, jak na przykład w PKO Dom, którego sprzedaż w 2022 r. wyniosła ponad 300 tys. polis. To pokazuje, że mimo czasów niepewności potrafimy dobrze się zorganizować i zapewnić stabilność naszego biznesu. Ubiegły rok zakończyliśmy rekordowym zyskiem na poziomie 142 mln zł netto – mówi Leszek Skop, prezes zarządu PKO Ubezpieczenia. 

W 2022 r. przypis składki brutto w spółce majątkowej wyniósł 555,8 mln zł. Na ten wynik miała wpływ niższa składka z ubezpieczeń do kredytu hipotecznego spowodowana załamaniem się rynku sprzedaży produktów kredytowych. Spółka życiowa natomiast zebrała 491,1 mln zł składki przypisanej i zanotowała niewielki spadek przypisu o 5%. Jest to efekt m.in. niższego poziomu składki z ubezpieczeń inwestycyjno-oszczędnościowych w związku z zaprzestaniem ich aktywnej sprzedaży od 2017 r.

W minionym roku skupiliśmy się na dalszej robotyzacji procesów obsługowych oraz wprowadziliśmy kolejne funkcjonalności technologiczne. W ubezpieczeniu PKO Dom, obok omnikanałowej sprzedaży, przyjaznej ścieżki zakupu, zapewniliśmy samodzielną likwidację szkód online. Wysoki NPS na poziomie ponad 60% pokazuje, jak dobre są doświadczenia klientów z naszej obsługi.   

Dodatkowo, pracowaliśmy nad nową ofertą ubezpieczeń które poszerzy gamę produktów samodzielnych dostępnych w PKO Banku Polskim. Już niebawem pojawi się nasze ubezpieczenie komunikacyjne - świetny produkt z szeroką możliwością ochrony, który będzie dostępny we wszystkich kanałach dystrybucji banku. To będzie doskonała możliwość dla klientów PKO Banku Polskiego, aby ubezpieczyć w PKO nie tylko życie, dom czy podróż, ale także swój pojazd – dodaje Leszek Skop. 

W planach spółki życiowej w tym roku jest także prowadzenie prac koncepcyjnych nad nową propozycją wartości w produktach życiowych: ubezpieczeniu na życie do produktów bankowych (pożyczki gotówkowej, kredytu hipotecznego) oraz modułowym ubezpieczeniem na życie. 

Spółki PKO Ubezpieczenia wraz z PKO Bankiem Polskim w 2022 r. prowadziły aktywną działalność marketingową w obszarze ubezpieczeń. W efekcie prowadzonych działań PKO Bank Polski jest liderem świadomości dot. oferty ubezpieczeń wśród banków. Świadomość obecności w banku oferty dla ubezpieczeń komunikacyjnych wynosi 39%, a dla ubezpieczeń mieszkań 35%.