Czy ubezpieczenie pojazdu podobnie do czekolady może poprawić nastrój?

Duży wybór czekoladek na rynku, przyprawia nas o ból głowy. Wybierając te najlepsze, kierujemy się często opakowaniem, reklamą produktu albo mamy swoją ulubioną markę. Sprawdzamy też skład, czytamy jego poszczególne pozycje. Ważne są też dodatki. Czekolada z orzechami, czy może nadziewana? Albo lepiej mleczna niż gorzka. Ubezpieczenie powinniśmy wybierać jak czekoladki. Warto zawsze zwracać uwagę, czy posiada odpowiedni zakres, spełnia ważne funkcje ochronne. Ubezpieczenie pojazdu w leasingu, a w zasadzie pakiet ubezpieczeń, powinien być jak dobra bombonierka z wieloma czekoladkami, po które sięgamy w różnych okolicznościach.

Ubezpieczeniowa bombonierka – wiele elementów ochrony

Ubezpieczenie OC: Najlepszym zabezpieczeniem pojazdu w leasingu i twoich potrzeb jest zakup pakietu ubezpieczeń. W składzie pakietu obowiązkowo znajduje się ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, które chroni nas w sytuacji, gdy to my spowodujemy szkodę i będziemy zobowiązani do pokrycia strat lub obrażeń jakich doznał inny uczestnik ruchu drogowego.

Ubezpieczenie Autocasco: Niepewne warunki na drodze, tłok na parkingu to przyczyny wielu stłuczek dlatego drugim, ważnym składnikiem pakietu jest ubezpieczenie Autocasco zabezpieczające pojazd na wypadek uszkodzenia lub kradzieży. Najlepsze Autocasco to takie, w którym nie ma udziału własnego ani pomniejszania sumy ubezpieczenia po wypłacie odszkodowania za kolejne szkody, za to jest w opcji „All risk”, czyli ochrona od niemal wszystkich zdarzeń.

Dobra polisa Autocasco to też taka, która zapewnia utrzymanie sumy ubezpieczenia przez cały rok, dzięki czemu spadek wartości pojazdu nie będzie dla Ciebie odczuwalny. Dodatkowym atutem pakietu jest możliwość naprawy pojazdu w autoryzowanym serwisie, co gwarantuje jakość naprawy na poziomie zgodnym z oczekiwanym.

Car Assistance lub Truck Assistance: A co z awariami, które zdarzają się częściej niż stłuczki? Można znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Ubezpieczenie Car Assistance albo Truck Assistance dopasowane są do różnych kategorii pojazdów i są niezastąpione w takich sytuacjach jak: rozładowanie akumulatora, przebita opona czy utknięcie pojazdu w grząskim gruncie. Warto zwrócić uwagę, czy w ramach tego Assistance otrzymamy pomoc pod naszym domem lub siedzibą firmy, czy po wyjeździe z kraju. Udzielenie pomocy w różnych miejscach pobytu, przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy nie ma możliwości odholowania pojazdu do warsztatu. O dobrej jakości ubezpieczenia Assistance świadczą wysokie limity kilometrów na holowanie pojazdu oraz okres, w którym przysługuje pojazd zastępczy na czas naprawy. Assistance, z którego będziemy zadowoleni powinno zawierać szeroką listę świadczeń pomocowych, w tym z zakresu Assistance medycznego.

NNW: Zdarza się niestety, że nie tylko pojazd może ucierpieć w wyniku wypadku drogowego, czy stłuczki. Kierowca i pasażerowie także są narażeni na konsekwencje nieoczekiwanych zdarzeń związanych z ruchem pojazdu. W takiej sytuacji chronić nas będzie ubezpieczenie NNW. Osoba objęta ubezpieczeniem tj. kierowca i/lub pasażerowie otrzyma wypłatę odszkodowania, jeśli doznał/li trwałych uszczerbków na zdrowiu. Ubezpieczenie zapewni też wypłatę świadczenia w przypadku rozstroju zdrowia po wypadku lub śmierci kierowcy lub pasażera.

Dodatki w ubezpieczeniach są ważne tak jak w czekoladzie

W ubezpieczeniach pojazdów leasingowanych możemy dopasować ofertę do swoich potrzeb uwzględniając dodatki, które podniosą zakres ochrony. Warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie szyb, czy ochronę zniżek pozwalające na naprawę pojazdu bez wpływu na przyszłą składkę za ubezpieczenie Autocasco lub OC, czy też możliwość skorzystania z pomocy prawnika. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę przydatne będzie ubezpieczenie Zielona Karta, często oferowane w ramach pakietu ubezpieczeń bez dodatkowych opłat. Warto też dokupić klauzulę rozszerzającą terytorium, na którym działa ubezpieczenie Autocasco o Białoruś, Federację Rosyjską, Ukrainę i Mołdawię. Przedsiębiorcy użytkujący pojazdy ciężarowe docenią rozszerzenie odpowiedzialności AC o szkody spowodowane przez niewłaściwie załadowany i przewożony ładunek lub bagaż, a także o szkody powstałe wskutek przewrócenia się pojazdu podczas wykonywania czynności załadowczych i wyładowczych.

Wisienka na torcie – oczywiście czekoladowym

Dla znawców tematu ceniących wygodę i jakość bardzo dobrym uzupełnieniem ubezpieczeń komunikacyjnych jest ubezpieczenie GAP działające w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży, które można traktować jak uzupełnienie Autocasco. Suma odszkodowań z tych dwóch ubezpieczeń Autocasco i GAP pozwoli Tobie na zakup fabrycznie nowego pojazdu, takiego samego jak dotychczasowy, nawet po kilku latach użytkowania. I to jest i poezja i pragmatyka w jednym.

Likwidacja szkody na poprawę nastroju

Tak – to dosyć odważna teza. Pierwsze wrażenia w przypadku wystąpienia szkody nie należą zazwyczaj do przyjemnych. Ale pamiętajmy, że na poprawę nastroju zdecydowanie wpływa sprawna i szybka likwidacja szkody. Proces zgłoszenia szkody powinien być więc intuicyjny i bez zbędnych formalności. A sama likwidacja szkód? Oczywiście – nowoczesna, wspierana sztuczną inteligencją, z możliwością uzyskania odszkodowania niemalże natychmiast. Warto wybrać ubezpieczyciela, który posiada umowy partnerskie z warsztatami naprawczymi, dzięki czemu można się spodziewać wysokiej jakości usług. Po naprawie pojazdu, dobry warsztat powinien umyć pojazd z zewnątrz i wewnątrz, abyśmy szybko zapomnieli o tym, co się wydarzyło i odczuwali wyłącznie przyjemność z jazdy naprawionym samochodem.

Autor tekstu: Przemyslaw Cyranka, Menedżer ds. Rozwoju Produktów, PKO Ubezpieczenia