Uwaga na zagrożenia w sieci!

W Internecie pojawiają się kolejne wersje złośliwego oprogramowania, które – zainstalowane na komputerze użytkownika logującego się do serwisu internetowego Towarzystwa – może zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do realizacji nieuprawnionych transakcji lub przejęcia kontroli nad komputerem użytkownika.

Do zainfekowania urządzeń, z których użytkownicy łączą się z Internetem, dochodzi najczęściej w wyniku otwierania załączników lub klikania w tzw. „linki” dołączonych do fałszywych e-maili, w których cyberprzestępcy podszywają się pod firmy świadczące usługi np. bankowe, pocztowe, telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe, windykacyjne czy kurierskie, informując w nich o konieczności dokonania rzekomej płatności, tytułem np. zapłaty za fakturę, telefon czy za oczekującą przesyłkę kurierską. Wykorzystując zaufanie odbiorcy wiadomości do znanej powszechnie firmy i jego zaniepokojenie wynikające z konieczności uregulowania opłaty, przestępcy skłaniają klienta do otwarcia załącznika czy kliknięcia w tzw. „link” dołączony do fałszywej wiadomości.

W rzeczywistości jednak otwarcie załącznika infekuje komputer, na którym załącznik jest otwierany, groźnym wirusem, umożliwiającym kradzież poufnych danych klienta (danych do logowania do serwisu internetowego, kodów SMS, haseł) a czasem nawet całkowite przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem.

Pamiętaj, że Towarzystwo w wysyłanych do klientów wiadomościach e-mail nigdy nie prosi o:

  • podanie kodu jednorazowego logowania do serwisu internetowego
  • podanie kilku kodów jednorazowych jednocześnie
  • podanie czy aktualizację danych osobowych i/lub teleadresowych

zainstalowanie jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania w postaci np. certyfikatu e-security, aplikacji antywirusowej na komputerze bądź telefonie.

Jeśli zostaniesz poproszony o pobranie takiego oprogramowania, skontaktuj się z Infolinią Towarzystwa gdyż najprawdopodobniej jest to próba oszustwa. Instalując program czy aplikację nieznanego pochodzenia, ryzykujesz zainfekowanie urządzenia, z którego korzystasz, złośliwym oprogramowaniem.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt:

  • z Infolinią PKO Ubezpieczenia pod numerem 801 541 500. Infolinia czynna w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00. Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.
  • lub wiadomość mailową na adres bezpieczenstwo@pkoubezpieczenia.pl.